Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Amerykański bezzałogowiec MQ-9 Reaper strącony przez rosyjski Su-27 nad Morzem Czarnym 

Rosyjski myśliwiec Su-27 przechwycił i uderzyl w amerykańskiego drona MQ-9 Reaper w międzynarodowej przestrzenią powietrznej nad Morzem Czarnym, powodując jego runięcie i zniszczenie – podało we wtorek Dowództwo Europejskie USA (EUCOM).

„Nasz MQ-9 prowadził rutynowe operacje w przestrzeni międzynarodowej, kiedy został przechwycony i uderzony przez rosyjski samolot, powodując jego rozbicie i całkowitą stratę MQ-9” – powiedział dowódca sił powietrznych w Europie i Afryce gen. James Hecker. Jak dodał, w wyniku wypadku omal nie doszło też do rozbicia się Su-27.

Do zderzenia doszło o 7.03 czasu polskiego. Jak podano w komunikacie EUCOM, przed kolizją rosyjskie myśliwce kilkakrotnie spuściły paliwo na drona i leciały tuż przed nim w „nieodpowiedzialny, środowiskowo niebezpieczny i nieprofesjonalny sposób”. Do upadku MQ-9 doszło po tym, gdy Su-27 uderzył w śmigło Reapera.

„Te agresywne akcje rosyjskich załóg są niebezpieczne i mogą prowadzić do przeliczenia się i niezamierzonej eskalacji” – napisano w oświadczeniu EUCOM.

Jak powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, o incydencie został już poinformowany prezydent Joe Biden. Dodał jednocześnie, że nie wie, czy intencją Rosjan było spowodowanie zniszczenia drona. Jak zaznaczył, przechwycenia amerykańskich statków powietrznych nad Morzem Czarnym nie są niczym niecodziennym, lecz ten przypadek był szczególny ze względu na wyjątkowy nieprofesjonalizm Rosjan. Dodał też, że Departament Stanu zamierza bezpośrednio przekazać Rosjanom swoje uwagi.

„Jeśli ich przesłanie jest takie (…), że chcą nas odstraszyć albo zniechęcić od latania i operacji w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, nad Morzem Czarnym, to zakończy się to porażką. To się nie stanie. Będziemy nadal latać i operować w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad wodami międzynarodowymi. Morze Czarne nie należy do żadnego państwa” – stwierdził Kirby.

źródło PAP/fot.: PAP/Marcin Bielecki

Zobacz podobne

PERN ogłosił przetarg na rozbudowę bazy paliw w Dębogórzu

PL

Gdyńskie Święto Morza na liście europejskich wydarzeń

KM

Kolejne zamówienie na podwodne drony do niszczenia min dla okrętów Kormoran

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie