Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

KGHM i Grupa Azoty prowadzą rozmowy o rozbudowie Portu Morskiego Police

Zaangażowanie KGHM Polska Miedź w rozbudowę należącego do Grupy Azoty Portu Morskiego Police była przedmiotem rozmów przedstawicieli zarządów spółek – poinformowała Grupa Azoty w środę.

Jak przekazała Grupa Azoty, władze KGHM wyraziły zainteresowanie działkami inwestycyjnymi, które z uwagi na położenie i planowaną rozbudowę infrastruktury portowej stanowią atrakcyjne miejsce pod inwestycje. Rozmowy dotyczyły również bieżącej współpracy Grupy Azoty i KGHM Polska Miedź w obszarze kwasu siarkowego – podano.

Zwrócono uwagę, że port Police jest czwartym w Polsce portem pod względem wielkości przeładunków, a tereny Portu Morskiego stanowią zaplecze transportowe dla całej Grupy Kapitałowej Grupa Azoty. Obszar zapewnia morskie możliwości eksportowe i importowe, ale częściowo też magazynowe poprzez park zbiorników surowców niezbędnych do produkcji w Policach – zaznaczono.

„Po uruchomieniu nowego kompleksu Grupy Azoty – Polimerów Police, przeładunki w porcie powinny wzrosnąć o ponad 400 tys. ton w skali roku. Będzie to wzrost ok. kilkudziesięciu procent” – wskazała Grupa Azoty.

Jak poinformowano, w porcie jest obecnie realizowany projekt „Wzmocnienie trwałości sieci kompleksowej poprzez zwiększenie dostępności i efektywności Portu Police”. Jego efektem będzie dokumentacja pozwalająca na rozpoczęcie budowy węzła kolejowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w ramach budowy linii kolejowej nr 437 do Portu Morskiego oraz budowa nabrzeża ciężkiego (uniwersalnego).

Całkowity koszt przedsięwzięcia ma wynieść 3 mln 477 tys. euro, z czego blisko 1,74 mln euro zostanie pokryte ze środków unijnych w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) w perspektywie finansowej 2021-2027.

Grupa Azoty jest największym producentem nawozów w Polsce i jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź jest producentem miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Spółka prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą oraz hutniczą. Firma posiada aktywa na trzech kontynentach. Skupia się na wydobyciu rud, produkcji miedzi i innych metali nieżelaznych. Skarb Państwa ma 31,79 proc. akcji firmy.

źródło PAP/ fot. Grupa Azoty

Zobacz podobne

Statek flagowy Festiwalu Wisły zwodowany

BS

Ponad 40 procentowy postęp prac na budowie Grupy Azoty Polimerów Police

MZ

Morskie fotografie nagrodzone

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie