Polski Portal Morski
Aktualności

Marynarze, którzy odmówili obserwowania rosyjskiego okrętu oskarżeni o nieposłuszeństwo

Prokuratura wojskowa Portugalii oskarżyła o odmowę wykonania rozkazu 13 marynarzy, którzy w sobotę nie zgodzili się na udział w misji wypłynięcia w morze na jednostce NRP Mondego w celu monitorowania rosyjskiego okrętu.

Do zdarzenia doszło na północ od wyspy Porto Santo w sobotni wieczór. Żołnierze w wydanym oświadczeniu twierdzili, że ze względu na szalejący sztorm i występujące na NRP Mondego awarie nie wykonają zadania z obawy o swoje życie.

W środę prokuratura wojskowa podała, że oprócz postawienia zarzutów prokuratura zakazała marynarzom opuszczania pokładu swojej jednostki.

Władze marynarki wojennej Portugalii podały, że we wtorek rozpoczęto badanie stanu NRP Mondego, jednostki, która w latach 1992-2010 pływała jako okręt duńskiej armii o nazwie HDMS Glenten. Portugalia nabyła go w 2014 r.

Dotychczas władze marynarki wojennej utrzymywały, że jednostka była w dobrym stanie.

Oskarżeni o nieposłuszeństwo marynarze, wśród których jest czterech podoficerów, twierdzą, że są niewinni. W wydanym oświadczeniu poinformowali, że w ostatnim czasie na okręcie doszło do kilku awarii, m.in. uszkodzenia silników i jednego z generatorów prądu, a także do licznych wycieków oleju.

Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie resort obrony Portugalii kilkakrotnie informował o wysłaniu jednostek marynarki wojennej tego kraju do misji monitorowania rosyjskich okrętów wojennych na Atlantyku przepływających w sąsiedztwie wód terytorialnych tego kraju.

Źródło: PAP Fot.: WikimediaCommons

Zobacz podobne

Polska Grupa Zbrojeniowa w II fazie Programu Wisła

PL

Duńska Agencja Energii opublikowała zdjęcie tajemniczego obiektu przy Nord Stream 2

BS

232 lata temu uchwalono Konstytucję 3 maja

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie