Polski Portal Morski
Aktualności

Marynarze, którzy odmówili obserwowania rosyjskiego okrętu oskarżeni o nieposłuszeństwo

Prokuratura wojskowa Portugalii oskarżyła o odmowę wykonania rozkazu 13 marynarzy, którzy w sobotę nie zgodzili się na udział w misji wypłynięcia w morze na jednostce NRP Mondego w celu monitorowania rosyjskiego okrętu.

Do zdarzenia doszło na północ od wyspy Porto Santo w sobotni wieczór. Żołnierze w wydanym oświadczeniu twierdzili, że ze względu na szalejący sztorm i występujące na NRP Mondego awarie nie wykonają zadania z obawy o swoje życie.

W środę prokuratura wojskowa podała, że oprócz postawienia zarzutów prokuratura zakazała marynarzom opuszczania pokładu swojej jednostki.

Władze marynarki wojennej Portugalii podały, że we wtorek rozpoczęto badanie stanu NRP Mondego, jednostki, która w latach 1992-2010 pływała jako okręt duńskiej armii o nazwie HDMS Glenten. Portugalia nabyła go w 2014 r.

Dotychczas władze marynarki wojennej utrzymywały, że jednostka była w dobrym stanie.

Oskarżeni o nieposłuszeństwo marynarze, wśród których jest czterech podoficerów, twierdzą, że są niewinni. W wydanym oświadczeniu poinformowali, że w ostatnim czasie na okręcie doszło do kilku awarii, m.in. uszkodzenia silników i jednego z generatorów prądu, a także do licznych wycieków oleju.

Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie resort obrony Portugalii kilkakrotnie informował o wysłaniu jednostek marynarki wojennej tego kraju do misji monitorowania rosyjskich okrętów wojennych na Atlantyku przepływających w sąsiedztwie wód terytorialnych tego kraju.

Źródło: PAP Fot.: WikimediaCommons

Zobacz podobne

Więcej rosyjskich okrętów podwodnych na Bałtyku

KM

Baltic Pipe kluczowa inwestycja dla bezpieczeństwa energetycznego Polski z nagrodą WNP Awards 2023

BS

Premier: kolejne miliardy muszą być przeznaczone na rzecz Odry

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie