Polski Portal Morski
Aktualności Technologie Żegluga

W polskiej branży jachtów i łodzi działa ponad 1000 firm, które zatrudniają ok. 45 tys. osób

W polskiej branży jachtów i łodzi działa ponad 1000 firm, które zatrudniają ok. 45 tys. pracowników – poinformowała we wtorek Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Dodała, że w 2022 r. zbudowały one blisko 25 tys. jednostek pływających.

Sektor jachtów i łodzi należy do 12 branż priorytetowych dla polskiej gospodarki – zwróciła uwagę we wtorkowej informacji PAIH. Agencja wskazała, że w polskiej branży jachtów i łodzi działa ponad 1000 firm, które zatrudniają ok. 45 tys. pracowników. „W 2022 r. zbudowały blisko 25 tys. jednostek pływających – najwięcej na świecie” – poinformowała. Ich głównym zagranicznym odbiorcą, jak dodała, są Stany Zjednoczone.

Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Chicago Michał Rzeźnik zauważył, że „wiele z tych jednostek powstaje w dziesiątkach małych i średnich stoczni zatrudniających po kilka lub kilkanaście osób”. Dodał, że polskie spółki prezentują swoją ofertę podczas wiodących imprez targowych, a w konsekwencji podpisują kontrakty sprzedażowe.

Podczas jednej z tego typu imprez – targów Miami International Boat Show – polski producent jachtów Lamdo Yachts podpisał z amerykańskim partnerem kontrakt dealerski wraz z realizacją pierwszej jednostki. „Współpraca jest efektem obecności polskiej spółki na stoisku PAIH podczas tegorocznych targów Miami International Boat Show” – stwierdził Rzeźnik.

Zgodnie z informacją PAIH, Lamdo Yachts – stocznia z Giżycka – jest pierwszym polskim producentem ekskluzywnych jachtów motorowych typu Trawler. Podczas odbywających się w połowie lutego targów w Miami „nawiązała ona relację z kontrahentem, co zaowocowało zawarciem kontraktu sprzedażowego”.

Targi Miami International Boat Show to największa impreza branży jachtowej w obu Amerykach i jedna z głównych na świecie. Według PAIH podczas tegorocznych targów zaprezentowano ponad 1000 marek. Polska Agencja Inwestycji i Handlu, we współpracy z Polską Izbą Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polboat, zorganizowała stoisko narodowe, gdzie swoje oferty promowało sześć rodzimych firm – podsumowano.

źródło PAP/ fot. Lamdo yachts

Zobacz podobne

Wyłowiono zwłoki w kanale portowym przy Stoczni Cesarskiej w Gdańsku

AZ

Pierwsza na świecie aplikacja do śledzenia kontenerów

KM

Niemcy wydali 500 mln euro na drogę wodną. Chodzi o połączenie Berlina ze Szczecinem

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie