Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

USA/ CNN: wojskowi usunęli wrażliwe dane z drona przed rozbiciem go w Morzu Czarnym

Operatorzy rozbitego w Morzu Czarnym amerykańskiego drona MQ-9 zdołali wcześniej wymazać z niego wrażliwe dane, w tym oprogramowanie używane do zbierania danych wywiadowczych – podała w środę telewizja CNN, powołując się na dwóch przedstawicieli Pentagonu.

Według telewizji, to oprogramowanie było najwrażliwszym elementem systemu.

„Krok, który podjęto, to zdalne wymazanie oprogramowania z drona; wrażliwego oprogramowania, które zajmuje się zbieraniem sygnałów i danych wywiadowczych, które wysyłane są dalej” – podał korespondent telewizji Oren Lieberman. Miało to zapewnić, że najbardziej wrażliwa część MQ-9 nie trafi w ręce Rosjan lub kogokolwiek innego.

Moskwa zapowiedziała, że będzie starała się wydobyć szczątki drona z morza.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby przyznał z kolei, że odzyskanie go przez USA będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe, m.in. z powodu głębokości wód w miejscu jego rozbicia oraz braku okrętów wojennych na Morzu Czarnym.

Tymczasem rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział w wywiadzie dla telewizji MSNBC, że zderzenie rosyjskiego Su-27 z MQ-9 było „prawdopodobnie niezamierzone” i było wynikiem „głębokiej niekompetencji” rosyjskiego pilota. Zaznaczył jednak, że ostatecznie to, co się liczy, to efekt tego zdarzenia.

„Wideo pokazuje rosyjskiego pilota, który – jak na to wygląda – w sposób niemal niekontrolowany wpada na bezzałogowy amerykański statek powietrzny, co zmusiło wojsko USA do rozbicia go nad Morzem Czarnym” – ocenił Price. Dodał, że Pentagon zajmuje się już kwestią publikacji filmu.

„Takie zdarzenia mają potencjał, by sprawić, że Stany Zjednoczone wejdą w bezpośredni kontakt z Rosją. Nikt tego nie chce. My z pewnością tego nie chcemy. Nasze przesłanie do Rosjan jest takie, że to nie może być kontynuowane” – zaznaczył.

źródło PAP/ fot. Mike Mareen/Shutterstock

Zobacz podobne

Stocznia Meyer Turku przekazała armatorowi najnowszy wycieczkowiec „Costa Toscana”

KM

Magazyn gazu w Kosakowie koło Gdyni powiększył się o 154 mln m sześc.

KM

Kurtyka: wzrost cen gazu to element presji na uruchomienie Nord Stream 2

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie