Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Polska Morska TV Ważne

Eksperci badają dno Bałtyku przed rozpoczęciem budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

Specjaliści badają dno Bałtyku w rejonie Ławicy Środkowej, ok. 80 km od polskiego wybrzeża – poinformowało w czwartek biuro prasowe PGE Baltica. Prace badawcze poprzedzają budowę morskiej farmy wiatrowej PGE – Baltica 1, która powstanie w tym rejonie.

Biuro prasowe PGE Baltica w przesłanym w czwartek PAP komunikacie poinformowało, że ok. 80 km od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, w rejonie Ławicy Środkowej, na obszarze, gdzie powstanie jedna z morskich farm wiatrowych PGE – Baltica 1 – trwają badania mające na celu rozpoznanie dna Bałtyku.

W komunikacie podano, że od końca ubiegłego roku na obszarze przyszłej farmy wiatrowej i przyłącza prowadzone są badania w celu pozyskania decyzji środowiskowej dla projektu Baltica 1. Biuro prasowe podkreśliło, że do tej pory w analizowanym obszarze nie było prowadzonych badań na taką skalę i z tak dużą dokładnością. Jednym z elementów szeroko zakrojonych badań jest kampania geofizyczna.

Prezes zarządu spółki MEWO Paweł Gajewski, cytowany w przesłanym komunikacie stwierdził, że prowadzone badania środowiskowe mają na celu przede wszystkim określenie potencjalnych miejsc, w których może znajdować się życie. „Chcemy je dokładnie zinwentaryzować. Z kolei badania geofizyczne pozwolą nam na zobrazowanie dna, obiektów na nim leżących oraz delikatną penetrację osadów dennych w celu ich identyfikacji” – zaznaczył.

Dodał, że oprócz badań batymetrycznych, pozwalających na stworzenie numerycznej mapy dna, wykonywane są także zdjęcia sonarowe. „Umożliwią one identyfikację konkretnych obiektów oraz form geologicznych znajdujących się na dnie” – podkreślił.

Ocenił, że jest to możliwe dzięki wykorzystaniu urządzeń opierających się o metody akustyczne, sejsmiczne oraz magnetyczne, takie jak sonar boczny, echosonda wielowiązkowa, sub-bottom profiler do profilowania sejsmoakustycznego oraz sparker do wykonania badań sejsmicznych.

PGE Baltica w komunikacie podała, że badania geofizyczne potrwają co najmniej do lipca. Obszar badań zostanie pokryty siatką profili pomiarowych mierzących w sumie ponad 6 tys. km, po których z prędkością około 4 węzłów przemieszczał się będzie statek badawczy z zainstalowanymi urządzeniami pomiarowymi.

W komunikacie podkreślono, że zgromadzone informacje będą wykorzystywane do określenia wpływu inwestycji na środowisko oraz stanowić będą istotny wsad przy projektowaniu i wyborze technologii wykorzystanej do konstrukcji farmy wiatrowej.

Zapewniono, że wszystkie pozyskane dane poddane będą zaawansowanym procesom przetwarzania i analizy. Pobrane próby gruntu zostaną zbadane w akredytowanych laboratoriach Instytutu Morskiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Dyrektor Instytutu dr hab. Maciej Matczak, również cytowany w komunikacie oznajmił, że w realizację projektu włączonych zostało kilka laboratoriów – chemiczne, geotechniczne, biochemiczne. „Szereg specjalistów zaangażowanych jest w analizę danych, które uzyskujemy m.in. z laboratoriów, ale również tych danych uzyskiwanych z badań morskich” – podkreślił.

Zaznaczył, że jest to niezbędne do przygotowania raportu oddziaływania na środowisko, który pozwoli na uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji.

PGE Baltica wyjaśniły w komunikacie, że badania geofizyczne pozwolą na wstępną analizę potencjału badanego obszaru.

Z-ca dyrektora Departamentu Morskich Farm Wiatrowych w PGE Baltica Grzegorz Figacz stwierdził, że dane pozyskane w trakcie badań są wykorzystywane do wielu celów. „Tworzymy model gruntu, na podstawie którego planowane są kolejne badania geofizyczne, geotechniczne, pozwalające na dalsze rozpoznanie obszaru. Wykonujemy szereg prac wstępnych projektowych. Możemy już wstępnie wybrać technologię, najbardziej optymalne rozwiązania dla infrastruktury farmy wiatrowej oraz na trasie kabla przesyłającego prąd z morza na ląd” – tłumaczył.

Dodał, że PGE Baltica dokonuje również wstępnego rozmieszczenia turbin, ale także wskazuje miejsca, które nie są optymalne do rozwijania projektu.

Baltica 1 jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez Grupę PGE projektów na Morzu Bałtyckim. W tej dekadzie – jak wskazano w komunikacie – zostaną uruchomione projekty wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy zainstalowanej ok. 2,5 GW. Z kolei Baltica 1, której dotyczą obecnie realizowane badania geofizyczne, będzie miała moc ok. 0,9 GW. Powstanie po 2030 roku.

źródło PAP/ fot./ mat. filmowy PGE Baltica

Zobacz podobne

Finneco III w Porcie Gdynia

KM

Zwiększają się możliwości linii kolejowych do portów w Szczecinie i Świnoujściu

BS

Ptaki polskiego wybrzeża

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie