Polski Portal Morski
Aktualności

Port Gdynia na konferencji w Bratysławie prezentował ofertę dla słowackiego biznesu

Podczas tegorocznego seminarium „Transport i logistyka – wpływ wojny na Ukrainie, inflacja, zakłócenia w łańcuchach logistycznych”. Jak biznes radzi sobie w takich sytuacjach?” reprezentanci polskich firm, w tym Portu Gdynia, przedstawiali możliwości dla transportu i logistyki firm słowackich.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ambasadę RP w Bratysławie we współpracy ze Stowarzyszeniem Logistyki i Spedycji Republiki Słowackiej, Stowarzyszeniem Przewoźników ČESMAD Słowacja oraz Regionalną Izbą Słowackiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Trnawie. Wspólnie zorganizowali seminarium celem dostarczenia praktycznych informacji słowackim eksporterom i importerom. Są to przedsiębiorstwa, dla których szybki i niezawodny transport do Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Daleki Wschód, a także innych punktów na mapie świata jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju gospodarki kraju. Tym bardziej, że jako państwo śródlądowe, tj. pozbawione dostępu do morza, Słowacja musi współpracować z państwami, które zapewniają odpowiednie możliwości dla transportu i logistyki, a także korzystanie z infrastruktury morskiej, jako niezbędnej w tym zakresie. Obecnie jedynym partnerem, który jako terytorialny sąsiad może zapewnić tę zdolność, jest Polska. Stąd tak ważna jest współpraca na niwie biznesowej.

Oprócz tego transport i logistyka borykają się z nowymi problemami, gdyż oprócz przeszkód narosłych w czasie pandemii COVID-19 wyzwanie stanowi wojna na Ukrainie, która jest także sąsiadem Słowacji. Do tego dochodzi gwałtowny wzrost inflacji i co za tym idzie wzrost cen energii, brak surowców energetycznych oraz utrudnienia w łańcuchach logistycznych. To wszystko tworzy silną presję na gospodarkę. Stąd przedsiębiorcy związani z branżą transportową i logistyczną nieustannie poszukują nowych rozwiązań.

Podczas konferencji prowadzono wiele rozmów, szukając odpowiedzi na pytanie o rolę Polski i polskich operatorów transportu kolejowego, drogowego i morskiego w tych trudnych warunkach. Była to również okazja do wymienienia się doświadczeniami oraz rozwijania wzajemnych kontaktów. Jako że wydarzenie odbywa się cyklicznie od 2019 roku, bardzo możliwe, że będzie w tej formie kontynuowane także w kolejnych latach.

Źródło/fot/Port Gdynia

Zobacz podobne

UE/ Reuters: Komisja Europejska chce szybciej zmniejszyć emisje dwutlenku węgla

KM

Prezydent podpisał ustawę o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej

Autor

PGE Baltica: podpisana umowa z Państwowym Instytutem Geologicznym

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie