Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Offshore

Już niedługo zakończenie budowy Centrum Offshore

Na czerwiec 2023 roku planowane jest zakończenie budowy Centrum Offshore, inwestycji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni realizowanej w bliskim sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku.

Budowa Centrum Offshore rozpoczęła się w drugiej połowie 2021 roku po podpisaniu w dniu 15 czerwca 2021 r. przez Uniwersytet Morski w Gdyni umowy z firmą Budimex S.A. na budowę „Innowacyjnego Centrum zintegrowanych laboratoriów badawczych środowiska morskiego dla przemysłu offshore”.

Rok później, w dniu 15 września 2022 roku na budowie Centrum Offshore zawisła tradycyjna wiecha symbolizująca wybudowanie najwyższego punktu obiektu.

Budynek rośnie w oczach – na koniec lutego 2023 r. zaawansowanie prac oszacowane zostało na poziomie 68,92 %.

Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe wewnątrz budynków – płytkarskie, malarskie, wykładzinowe. Trwa montaż stolarki drzwiowej oraz podwieszanych sufitów. Realizowane są również prace związane z elewacją budynku, roboty instalacyjne elektryczne i sanitarne, dostawa i montaż chłodni oraz prace związane z oddymianiem budynku i systemem p.poż.

W zakresie infrastruktury zewnętrznej w najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie robót brukarskich (chodniki, drogi i parkingi) oraz  wykonanie docelowego ogrodzenia terenu.  

Centrum Offshore będzie nową siedzibą Instytutu Morskiego UMG. Będą tu realizowane m.in. kompleksowe działania i pomiary na morzu w celu pozyskania nowej informacji o stanie środowiska morskiego i jego zasobach. Informacje te są niezbędne w działalności na rynku paliw, budowy statków, morskiej energetyki wiatrowej czy transportu morskiego.

Wartość inwestycji wraz z wyposażeniem szacowana jest na ok. 60 mln zł.

Projekt współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej – Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Źródło/fot.UMG

Zobacz podobne

Sejm/ Projekt noweli ustawy o pracy na morzu skierowany do trzeciego czytania

KM

Thales: jesteśmy gotowi na rozwój współpracy z polskim przemysłem

BS

Prezydent Elbląga o kanale przez Mierzeję Wiślaną: otwiera się nowa szansa rozwojowa dla miasta

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie