Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Ile jednostek będzie w terminalu FSRU ?

Gaz System rozważa ile jednostek będzie stacjonowalo w gdańskim pływsjącym gazoporcie. Czy będzie to jedna czy dwie jednostki do magazynowania i regazyfikacji LNG. Jednostki zostaną zamówione do września.

W czwartek podczas konferencji prasowej prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński odniósł się do pytań o morski pływający terminal gazowy FSRU, który ma powstać na Zatoce Gdańskiej.

-Jednostki regazyfikacyjne powinny zostać zabezpieczone do końca września. Do ustalenia pozostaje wykonawca i model użytkowania.

-Badanie rynku pozwoli ocenić, czy będzie jedna czy dwie jednostki. Jeśli dwie, to potrzebujemy pokrycia w zapotrzebowaniu regionalnym – tłumaczył Chludziński w odniesieniu do postępowania open season na 4,5 mld m sześc. rocznej przepustowości dodatkowej względem 6,1 mld ustalonych dla FSRU w Zatoce Gdańskiej. – Można postawić również drugą jednostkę, która odpowie na potrzeby regionalne – dodał prezes Gaz-System.

-Nie tylko się przygotowujemy, ale wiele realnych kroków inwestycyjnych jest podejmowanych. Uzyskaliśmy pozwolenia na część lądową – przebudowa gazociągów w północnej części kraju. Można powiedzieć, że są gotowe do inwestycji. Firma projektowa pracuje mocno nad części morską – poinformował Chludziński.

W ramach programu FRSU rozbudowany zostanie także krajowy system przesyłowy, co umożliwi efektywne rozprowadzenie gazu z rejonu Gdańska do klientów w Polsce i w regionie. Inwestycje lądowe obejmują trzy odcinki: gazociąg Kolnik – Gdańsk o długości ok. 35 km gazociąg Gustorzyn – Wicko, odcinek Gardeja – Kolnik o długości ok. 86 km gazociąg Gustorzyn – Wicko, odcinek Gustorzyn – Gardeja o długości ok. 128 km.

Terminal ma być gotowy na przełomie 2027/2028 roku.

źródło Gaz System, media/fot.  Klaipedos Nafta

Zobacz podobne

Odznaczenie Orderu Odrodzenia Polski dla Katarzyny Raczyńskiej

BS

Polska wygrała spór o gazociąg OPAL

BS

Jest już 590 metrów gazociągu Baltic Pipe

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie