Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”

Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”. Wciąż można zarejestrować swój lokalny sztab i zgłosić uczestnictwo – przypominają organizatorzy akcji z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody.

Celem „Operacji Czysta Rzeka” jest zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku – do utrzymania tam czystości – podsumowuje organizator i pomysłodawca, Wydawnictwo 5 Strona (wydawca magazynu Kraina Bugu). Jest to również akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania oraz postawy obywateli, zachęcanie ich do dbałości o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.

„Doceniając moc, siłę i piękno rzek, zachęcamy więc do dbania i ochrony środowiska rzecznego, bo czysta rzeka to lepsza jakość życia nas samych. Rzeki od tysiącleci decydowały o życiu całych miast i społeczności. Dzisiaj, w dobie kryzysu klimatycznego, dostęp do czystej wody i stan samych rzek są szczególnie ważne” – zwraca uwagę Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka.

„Operacja Czysta Rzeka” jest największą skoordynowaną akcją społecznego sprzątania rzek w Polsce. Działa od 2019 roku. Wtedy po raz pierwszy ponad 2000 wolontariuszy z całego kraju zebrało prawie 55 ton śmieci. Z roku na rok akcja poszerzała zasięg i gromadziła coraz więcej zaangażowanych w oczyszczanie rzek ze śmieci. W 2022 r. chętnych do sprzątania było już ponad 8600; zebrano 230 ton odpadów. Łącznie podczas czterech edycji ponad 15 tys. ochotników uprzątnęło ponad 500 ton śmieci. Od roku 2021 odbywają się także edycje letnie, czyli akcje sprzątania rzek z poziomu kajaka.

„Po raz piąty zmierzymy się z problemem wszechogarniających śmieci. Dzięki naszym regularnym działaniom w plenerze czy społecznym ekopatrolom, miejsc do posprzątania ubywa, ale wiemy też, że pojawiają się nowe, wciąż mamy do czynienia z procederem dzikich wysypisk czy pozostawiania śmieci w okolicach biesiadowania czy relaksu. Nie możemy na to bezczynnie patrzeć, więc po raz kolejny zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do mobilizacji, by posprzątać najbliższe otoczenie lub inny wybrany teren zielony” – mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizatorów.

Źródło PAP/fot.operacja czysta rzeka

Zobacz podobne

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie ma nowy eskponat

BS

Rozmowy z Bułgarią o szlaku Via Carpatia, projekcie Rail Carpatia i Pakiecie Mobilności

KM

CMA CGM otwiera nowy serwis oceaniczny do Portu Gdańsk

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie