Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Fabrykę ST3 Offshore przejmie Vestas

Duński producent turbin wiatrowych firma „Vestas” kupiła fabrykę ST3 Offshore na szczecińskim Ostrowie Brdowskim.

Tym samym zakończą się wieloletnie problemy fabryki fundamentów dla morskich turbin wiatrowych ST3 Offshore w Szczecinie. Po kilku przetargach, dopiero szósty przyniósł finał – aukcję wygrał duński Vestas. Duńska spółka zaoferowała 170,5 mln zł.

Przejęcie przez Vestas sterów w ST3 Offshore jest dobrym sygnałem dla tworzącego się w Polsce sektora morskiej energetyki wiatrowej. Przypomnijmy, budowa fabryki podstaw do morskich elektrowni wiatrowych to sztandarowa inwestycja, w czasach gdy rządziła Platforma Obywatelska. Fabrykę wybudował niemiecki inwestor, który po zakończeniu prac wycofał się z projektu. Po upadku zakładu, przez wiele lat, żaden inwestor nie chciał jej kupić.

Inwestycje Vestas to wsparcie dla polskiej gospodarki i rozwoju przemysłu związanego z odnawialnymi źródłami energii. Duński „Vestas” to firma, która będzie współpracować przy budowie farm wiatrowych razem z Orlenem.

Poza tym Vestas planuje również wybudować nieopodal nową fabrykę, w której będą montowane gondole i piasty wiatraków. Zakład ma powstać do 2024 roku i będzie największym producentem elementów turbin dla offshore wind w Polsce.

źródło media, Radio Szczecin /fot. st3 offshore

Zobacz podobne

34 lata temu zatonął „Athenian Venture”. Przyczyn katastrofy nie ustalono do dziś….

KM

PERN: po zakończeniu naprawy ropociągu „Przyjaźń” ruszy rekultywacja terenu

BS

Dzięki roślinom w kanałach rolniczych do rzek trafia mniej pozostałości z nawozów

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie