Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Sojusznicze szkolenie na Bałtyku

W piątek, 17 marca, zakończyły się manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej (OGZ). W ramach OGZ siły okrętowe Gdyńskiej Flotylli oraz amerykański niszczyciel rakietowy USS Porter przeprowadziły na Morzu Bałtyckim wspólne szkolenie.

W piątek, 17 marca, zakończyły się manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej (OGZ). W ramach OGZ siły okrętowe Gdyńskiej Flotylli oraz amerykański niszczyciel rakietowy USS Porter przeprowadziły na Morzu Bałtyckim wspólne szkolenie.

To typowe ćwiczenia osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych. W szkoleniu, które rozpoczęło się w poniedziałek, 13 marca br., uczestniczyły jednostki 3 Flotylli Okrętów (3 FO) sformowane w tzw. Okrętową Grupę Zadaniową, lotnictwo morskie oraz jednostki brzegowe. OGZ tworzyły cztery okręty gdyńskiej Flotylli: fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub, okręt rakietowy ORP Orkan oraz okręt ratowniczy ORP Maćko.

W skład komponentu lotniczego wchodziły: śmigłowiec poszukiwawczo – ratowniczy W-3WARM Anakonda, śmigłowiec Mi-2 oraz samolot patrolowo – rozpoznawczy M28B 1R Bryza z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej a także samoloty, SU-22 i MiG -29. Na lądzie operowały siły Komendy Portu Wojennego Gdynia, Morskiej Jednostki Rakietowej, 9 Dywizjonu Przeciwlotniczego oraz 43 Batalionu Saperów FOW z Rozewia.

Podczas działań na morzu marynarze przeprowadzili szereg epizodów taktycznych, w tym między innymi: manewrowanie w szykach, obronę przed okrętami nawodnymi i statkami powietrznymi. We współpracy z lotnictwem przetrenowano symulowane ataki rakietowe do celów poza horyzontalnych. Realizowane były równie zadania ogniowe z faktycznym użyciem uzbrojenia. Równolegle do zadań typowo bojowych załogi okrętów ćwiczyły obronę przeciwawaryjną polegającą na walce z pożarami i z przebiciami kadłuba.

W ramach szkolenia morskiego odbyło się także ćwiczenie PASSEX, w którym oprócz okrętów gdyńskiej Flotylli uczestniczył także amerykański niszczyciel rakietowy USS Porter. W ramach manewrów na morzu polscy i amerykańscy marynarze współdziałali w zakresie wykonywania symulowanych ataków rakietowych, obrony powietrznej, manewrowania w szykach oraz doskonalenia procedur łączności, natomiast morscy lotnicy przetrenowali procedurę podejmowania osoby poszkodowanej z pokładów okrętów biorących udział w ćwiczeniu Passex.

Marynarka Wojenna RP regularnie przeprowadza ćwiczenia z krajami sojuszniczymi i partnerskimi w celu zwiększenia zdolności współpracy i interoperacyjności w zakresie bezpieczeństwa morskiego naszego kraju. Ćwiczenie na morzu to doskonały sprawdzian wyszkolenia sił morskich RP w działaniach zabezpieczających interesy państwa oraz doskonalenia współdziałania z wykorzystaniem procedur operacyjnych i taktycznych.

Źródło sekcja prasowa 3FO /fot: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak/3 FO

Zobacz podobne

Nowy wzór wniosku o zatwierdzenie taryfy i warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków

AB

Molo w Orłowie. Akcja pielęgnacja

KM

Bitwa o Gotland. W sztormie, surfing na wielkich falach

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie