Polski Portal Morski
Aktualności

GAZ-SYSTEM gotowy do budowy Gazociągu Warszawskiego

Gaz-System zawarł umowy na roboty budowlane oraz dostawę m.in. rur i armatury dot. Gazociągu Warszawskiego, który ma zapewnić bezpieczeństwo dostaw gazu dla stolicy – poinformowała spółka w środę. Dodano, że wykonawcą robót budowlanych został Budimex, a dostawcą rur firma Ferrum.

Jak poinformował w środę Gaz-System, spółka zawarła komplet umów niezbędnych do rozpoczęcia budowy gazociągu relacji Rembelszczyzna – Mory. „Wybrano wykonawcę robót budowlanych i zapewniono dostawy rur, armatury oraz łuków indukcyjnych” – sprecyzował operator gazociągów.

„Wkrótce rozpocznie się budowa gazociągu, który ma zapewnić mieszkańcom aglomeracji warszawskiej bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego. Niskoemisyjne paliwo, wykorzystywane do produkcji energii i ciepła zarówno przez stołeczne elektrociepłownie, jak i gospodarstwa domowe, wpłynie na poprawę jakości powietrza w stolicy i okolicznych gminach” – przekazał Gaz-System.

Spółka wskazała, że wykonawcą robót budowlanych została firma Budimex. „Zgodnie z kontraktem prace będą prowadzone przez 24 miesiące. W pierwszej kolejności opracowany zostanie harmonogram robót” – podano.

Gaz-System wybrał również dostawców materiałów niezbędnych do powstania gazociągu, czyli rur, łuków indukcyjnych i armatury sterująco-zamykającej.

„Firma Ferrum dostarczy rury potrzebne do ułożenia całego gazociągu. Będą to izolowane zewnętrznie rury osłonowe oraz rury stalowe, które dodatkowo są wewnętrznie malowane, a każda z nich ma długość 16 m” – wyjaśnił operator gazociągów.

Jak dodano w informacji, pozostałe kontrakty dotyczą dostawy 67 łuków indukcyjnych oraz niezbędnej armatury, w tym zaworów kulowych o różnych średnicach. Zawarte zostały z Zakładami Remontowymi Energetyki Katowice, spółką Gazomet oraz z konsorcjum P.R.U.H. ARMA-POL s.c. Stanisław Kulka, Robert Płotnicki i Armatury Group a.s.

Gaz-System podał, że Gazociąg Warszawski będzie liczył 28,5 km i połączy Rembelszczyznę z Morami. Jego trasa przebiegnie przez gminy: Nieporęt, Jabłonna, Łomianki, Stare Babice i Ożarów Mazowiecki oraz trzy warszawskie dzielnice: Białołękę, Bielany i Bemowo.

„Inwestycja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Warszawy, umożliwiając przesył ponad 2 mld m sześc. gazu rocznie. Możliwe będzie również przyłączenie do sieci gazowej nowych odbiorców – np. elektrociepłowni i ciepłowni, co z kolei przełoży się na zwiększenie stołecznych zdolności wytwórczych energii elektrycznej i ciepła” – podkreśliła spółka.

Operator gazociągów zwrócił uwagę, że już na etapie projektowania zadbał o minimalizowanie wpływu inwestycji na środowisko. „Dzięki dodatkowym nakładom w wysokości ok. 36 mln zł udało się ograniczyć wycinkę drzew o ok. 30 proc. w stosunku do pierwotnych założeń. Spółka zobowiązała się również do wykonania dodatkowych dobrowolnych nasadzeń” – zaznaczono.

Jak dodano, na terenie gminy Łomianki Gaz-System partycypuje ponadto w 80 proc. kosztów remontu wałów rzeki Wisły na odcinku Buraków-Sady na podstawie zawartych z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie Porozumienia z 8 lutego 2022 r. i Umowy o współfinansowaniu z 2 listopada 2022 r.

„Jeszcze przed przekazaniem wykonawcy terenu pod budowę gazociągu Gaz-System zorganizuje kolejne spotkania z mieszkańcami gmin i dzielnic, przez które przebiegać będzie inwestycja. Podobnie jak w październiku, listopadzie i grudniu minionego roku, zainteresowane osoby będą mogły uzyskać informacje dotyczące prowadzonych prac i korzyści płynących z tej inwestycji” – zapowiedziała spółka.

Gaz-System to krajowy operator systemu przesyłu gazu ziemnego. Spółka zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

W ramach programu inwestycyjnego 2015-2025 Gaz-System realizuje ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski.

źródło PAP Gaz-System/ fot.Gaz- System

Zobacz podobne

PGE i Orsted z pozwoleniem na budowę sztucznych wysp na obszarze sąsiadującym z lokalizacją MFW Baltica

JK

Grupa Orlen od początku wojny w Ukrainie nie kupuje ropy Ural, czyli rosyjskiej

BS

Chrzest masowca „Drawno” w Gdańskiej Stoczni „Remontowa”

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie