Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Jest zgoda na połączenie PKN Orlen i Lotos SPV 5.Jest zgoda na połączenie

Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie Polskiego Koncernu Naftowego Orlen ze spółką Lotos SPV 5 – poinformowała we wtorek kancelaria premiera w komunikacie. Lotos SPV 5 w 100 proc. należy do PKN Orlen.

Jak podkreślono w komunikacie, ponieważ spółka Lotos SPV 5 jest w całości własnością Orlenu, zastosowana zostanie procedura uproszczonego połączenia. Celem przejęcia jest optymalizacja procesów związanych z zarządzaniem Grupy Orlen – wyjaśniono w komunikacie.

Lotos SPV 5 jest spółką, która przejęła majątek wydzielany ze spółki Lotos Paliwa – część działalności detalicznej Lotos Paliwa nieobjętą środkami zaradczymi, wyznaczonymi przez Komisję Europejska w warunkowej zgodzie na fuzję Orlenu i Lotosu.

Jak przypomniano w komunikacie KPRM, zarządy PKN Orlen i Lotos SPV 5 uzgodniły i podpisały plan połączenia spółek 7 lutego br., a cała operacja wynika z procesu połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos. Połączenie PKN Orlen z Lotos SPV 54 uprości strukturę właścicielską Grupy Orlen, przyczyni się do optymalizacji zarządzania, usprawnienia procesów operacyjnych oraz obniżenia kosztów działalności Grupy Orlen – zaznaczono w komunikacie KPRM.

PKN Orlen podaje, że jest zintegrowanym koncernem multienergetycznym, prowadzącym działalność w Europie Środkowej i Kanadzie. Zapewnia energię i paliwa ponad 100 milionom Europejczyków, a jego produkty dostępne są w blisko 100 krajach na 6 kontynentach. W skład Grupy PKN Orlen wchodzą m.in. Energa, Grupa Lotos, PGNiG, Anwil. Spółka ma rafinerie w Polsce Czechach i na Litwie oraz produkcję petrochemiczną w Płocku. Spółka posiada też 3100 stacji paliw w regionie Europy Środkowo – Wschodniej oraz prowadzi działalność wydobywczą w zakresie ropy naftowej i gazu w Polsce i na Szelfie Norweskim. Koncern inwestuje obecnie w odnawialne źródła energii. Spółka podkreśliła, że energetyka odnawialna i nowoczesna petrochemia „wytyczają drogę transformacji” Grupy ORLEN do 2030 roku.

źródło PAP/ fot. Lotos

Zobacz podobne

Paweł Borys: chcemy dołączyć do grona 10 największych portów kontenerowych w Europie

KM

Prezes PGNiG: do końca tego roku planujemy mieć ponad 80 stacji regazyfikacyjnych w Polsce

AB

Wiceprezydent Elbląga o przekopie Mierzei: to niepowtarzalna szansa

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie