Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Jest zgoda na połączenie PKN Orlen i Lotos SPV 5.Jest zgoda na połączenie

Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie Polskiego Koncernu Naftowego Orlen ze spółką Lotos SPV 5 – poinformowała we wtorek kancelaria premiera w komunikacie. Lotos SPV 5 w 100 proc. należy do PKN Orlen.

Jak podkreślono w komunikacie, ponieważ spółka Lotos SPV 5 jest w całości własnością Orlenu, zastosowana zostanie procedura uproszczonego połączenia. Celem przejęcia jest optymalizacja procesów związanych z zarządzaniem Grupy Orlen – wyjaśniono w komunikacie.

Lotos SPV 5 jest spółką, która przejęła majątek wydzielany ze spółki Lotos Paliwa – część działalności detalicznej Lotos Paliwa nieobjętą środkami zaradczymi, wyznaczonymi przez Komisję Europejska w warunkowej zgodzie na fuzję Orlenu i Lotosu.

Jak przypomniano w komunikacie KPRM, zarządy PKN Orlen i Lotos SPV 5 uzgodniły i podpisały plan połączenia spółek 7 lutego br., a cała operacja wynika z procesu połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos. Połączenie PKN Orlen z Lotos SPV 54 uprości strukturę właścicielską Grupy Orlen, przyczyni się do optymalizacji zarządzania, usprawnienia procesów operacyjnych oraz obniżenia kosztów działalności Grupy Orlen – zaznaczono w komunikacie KPRM.

PKN Orlen podaje, że jest zintegrowanym koncernem multienergetycznym, prowadzącym działalność w Europie Środkowej i Kanadzie. Zapewnia energię i paliwa ponad 100 milionom Europejczyków, a jego produkty dostępne są w blisko 100 krajach na 6 kontynentach. W skład Grupy PKN Orlen wchodzą m.in. Energa, Grupa Lotos, PGNiG, Anwil. Spółka ma rafinerie w Polsce Czechach i na Litwie oraz produkcję petrochemiczną w Płocku. Spółka posiada też 3100 stacji paliw w regionie Europy Środkowo – Wschodniej oraz prowadzi działalność wydobywczą w zakresie ropy naftowej i gazu w Polsce i na Szelfie Norweskim. Koncern inwestuje obecnie w odnawialne źródła energii. Spółka podkreśliła, że energetyka odnawialna i nowoczesna petrochemia „wytyczają drogę transformacji” Grupy ORLEN do 2030 roku.

źródło PAP/ fot. Lotos

Zobacz podobne

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przyjęty do Sojuszu Morskiej Energetyki Wiatrowej

PL

Remont najstarszego średniowiecznego dźwigu portowego w Europie

BS

 Nowość w Wenecji: wycieczkowiec na redzie, turyści łodziami dotarli do miasta

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie