Polski Portal Morski
Aktualności

Pierwsza w historii operacja na pokładzie statku szpitalnego „Global Mercy”


Na pokładzie zacumowanego w Dakarze (Senegal) „Global Mercy”, największego cywilnego statku szpitalnego na świecie, przeprowadzono pierwszą operację. Czteroletni chłopiec przeszedł ortopedyczną operację zdeformowanych nóg.

Była to pierwsza z ponad 40 zaplanowanych na marzec operacji ortopedycznych dzieci. W ciągu najbliższych czterech miesięcy na statku-szpitalu zaplanowano około 800 bezpłatnych operacji, które przeprowadzą chirurdzy wolontariusze.

Należący do charytatywnej organizacji Mercy Ships mv„Global Mercy” to największy cywilny statek szpitalny na świecie, skonstruowany jako pierwszy specjalnie zbudowany pływający szpital dla organizacji humanitarnej Mercy Ships. W maju ubiegłego roku jednostka wyruszyła w dziewiczy rejs do Afryki, gdzie rozpoczęła działalność najpierw jako pływające centrum szkoleniowe. Operacja nóg małego Senegalczyka rozpoczęła jej polową służbę chirurgiczną.

Statek o długości 174 m i wyporności 37 tys. ton ma 12 pokładów. Szpital, zlokalizowany na pokładach trzecim i czwartym, zawiera m.in. sześć sal operacyjnych, 102 łóżka do intensywnej terapii, siedem łóżek na OIOM-ie i 90 pozostałych łóżek.  Oprócz obiektów szpitalnych jednostka oferuje zakwaterowanie dla 641 osób. 

Lekarze „Global Mercy” skoncentrują się na chirurgii: szczękowo-twarzowej, ogólnej, ortopedycznej, rekonstrukcyjnej i okulistycznej. Zaczęli od Senegalu, który nie ma jeszcze własnego chirurga-ortopedy dziecięcego.

Na zaproszenie rządu Senegalu 25 proc. operowanych pacjentów spodziewanych jest z pobliskiej Gambii.

„Global Mercy” to nie tylko szpital, ale także pływające centrum szkoleniowe, które zapewni setki godzin szkoleń w ciągu najbliższych pięciu miesięcy podczas pobytu w Dakarze. 

Statek będzie pływał pod banderą maltańską i operował wzdłuż wybrzeży Afryki. Jednostka dołączyła do istniejącego już statku szpitalnego Mercy Ships – „Africa Mercy”, promu kolejowego przebudowanego w 2007 roku.

Mercy Ships zapewnia opiekę medyczną na statkach od ponad 30 lat, odwiedzając prawie 600 portów w ponad 70 krajach i pomagając ponad 2,5 milionom ludzi.

Szacuje się, że w ciągu 50-letniej oczekiwanej długości życia „Global Mercy” na jej pokładzie zmieni się na lepsze ponad 150 tys. istnień ludzkich.

źródło mat prasowy/ fot.https://www.assaabloyglobalsolutions.com/

Zobacz podobne

Rusza rewitalizacja muru oporowego Twierdzy Wisłoujście

AB

W Kołobrzegu ma powstać oceanarium!

PL

Dwoje senatorów wezwało Bidena, by wdrożył sankcje ws. Nord Stream 2

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie