Polski Portal Morski
Aktualności

Naukowcy odkrywają fale upałów na dnie oceanu

Badania prowadzone przez naukowców z amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) dowiodły, że morskie fale upałów mogą rozwijać się głęboko pod wodą, na dnie oceanu – czasami równolegle z falami upałów na powierzchni, lub nawet wtedy, gdy nie ma ich oznak w pobliżu tafli wody.

Morska fala upałów, to stan, kiedy przez dłuższy czas na znacznym obszarze woda ma ponadprzeciętną temperaturę. Do takiej sytuacji dochodzi coraz częściej. Morskie fale upałów obejmują coraz większe obszary, stają się przy tym intensywniejsze.

Naukowcy z NOAA wykorzystali dane obserwacyjne z ostatniej dekady i modele komputerowe – potwierdziły one istnienie fal upałów na dnie oceanu. Badania zostały opublikowane czasopiśmie „Nature Communications”.

Zespół badawczy odkrył, że na szelfach kontynentalnych wokół Ameryki Północnej fale upałów na dnie oceanu utrzymują się dłużej niż te na powierzchni i mogą być nawet bardziej wyraźne niż w warstwach wody powyżej. Oba rodzaje fal upałów mogą występować jednocześnie w tym samym miejscu, zwłaszcza na płytkich obszarach, ale te przydenne mogą też występować przy niewielkich lub zerowych oznakach ocieplenia powierzchni oceanu. 

Zjawiska morskich fal upału w głębinach mogą mieć destrukcyjny wpływ na życie w morzu.

Np. w 2015 roku szkodliwy zakwit glonów u zachodniego wybrzeża USA spowodowany falą upałów morskich doprowadził do zamknięcia połowów skorupiaków, co według badania z 2021 roku kosztowało gospodarkę ponad 185 mln USD. Wysokie temperatury wód dennych zostały również powiązane z blaknięciem koralowców i późniejszym spadkiem liczebności ryb rafowych, spadkiem przeżywalności młodych osobników dorsza atlantyckiego oraz zniknięciem populacji przybrzeżnych homarów w południowej Nowej Anglii.

Naukowcy twierdzą, że ich wyniki podkreślają znaczenie utrzymywania długoterminowych systemów monitorowania oceanów oraz działań proekologicznych.

Fot.: Fotolia

Zobacz podobne

Premier: kraje Trójmorza łączy m.in. położenie geopolityczne wymagające większej wrażliwości na kwestie bezpieczeństwa

AB

Orlen. Jak dostać się na platformę morską?

AB

Analiza PE: 90 proc. nielegalnych migrantów korzysta z usług przemytników

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie