Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Prezes Wód Polskich: będziemy likwidować nielegalne wyloty do rzek

Wody Polskie zatykają nielegalne wyloty odprowadzające wody poprzemysłowe czy ścieki do rzek, w tym Odry – poinformował w piątek w Sosnowcu prezes Wód Polskich Krzysztof Woś. Docelowo Wody Polskie chcą takie miejsca likwidować.

Woś w piątek podczas zorganizowanej przez Śląskie Centrum Wody w Uniwersytecie Śląskim konferencji „Rzeka Odra 2022 – co wiemy o katastrofie ekologicznej” zaznaczył, że od 2021 r. Wody Polskie prowadzą przeglądy wszystkich wylotów, zwłaszcza tych, które zrzucają do wód powierzchniowych wody poprodukcyjne lub ścieki komunalne. W całym kraju do tej pory skontrolowano prawie 27 tys. tego typu wylotów, w tym 6160 w Odrze.

Jak mówił, Wody Polskie podjęły próbę identyfikacji nielegalnych wylotów (bez pozwolenia wodnoprawnego, albo bez pozwolenia na realizację ich jako urządzeń wodnych) z podmiotami gospodarczymi i osobami fizycznymi, poprzez lokalne samorządy. „Nie udało nam się tego ustalić, w związku z tym przystąpiliśmy do czopowania tego typu wylotów, żeby już teraz od razu te wyloty przestały być czynne” – wskazał.

Dodał, że wyloty te mają być zlikwidowane i prowadzone są w tej sprawie odpowiednie procedury; chodzi o uzyskanie decyzji, „która pozwoli Wodom Polskim je rozebrać – fizycznie zlikwidować”.

Woś zaznaczył, że od momentu ubiegłorocznej katastrofy wiele ośrodków badało i nadal próbuje wyjaśnić sytuację, która spowodowała śnięcie ryb na tak dużą skalę. „Dzisiaj wiemy już więcej na temat tego co się wydarzyło. Dzięki raportowi, jaki został opublikowany przez zespół ekspertów i naukowców, który działał przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska wiemy, że istnieje duże prawdopodobieństwo, ocierające się wręcz o pewność, że była to złota alga, czyli glon który zaczął rozwijać się w rzece Odrze” – powiedział.

„Generalnie jest to glon, który lubi wodę zasoloną, a woda w Odrze była jest i jeszcze na pewno przez jakiś czas będzie wodą zasoloną. Do tego, z tego co wiemy i pamiętamy, dodatkowo dołożyły się jeszcze ekstremalne warunki pogodowe: były to wysokie temperatury powietrza, były to niskie przepływy, które były wynikiem dłuższych okresów bezopadowych. To spowodowało, że ta alga, która jest dosyć, jak się okazuje, wrażliwa, wydziela w okolicznościach dla siebie niekorzystnych toksyny, które, jak się okazało, są zabójcze dla ryb” – przypomniał.

Przyznał jednocześnie, że jest to „bardzo złożony, ale też wymagający przypadek, który musi być bardzo dogłębnie zbadany”. Jak dodał, istnieje kilkanaście różnego rodzaju gatunków złotej algi, „która posiada swoją specyfikę i w różny sposób przy różnych okolicznościach reaguje na organizmy żywe – w ten sposób ona się broni, a inne organizmy w tym momencie jest w stanie zabić”.

W Wodach Polskich od 1 stycznia br. działa całodobowy numer telefonu, gdzie przyjmowane są zgłoszenia od służb, ale także od każdego obywatela, który stwierdzi jakieś nieprawidłowości. Powstają raporty dobowe, na podstawie których Wody Polskie informują o zidentyfikowanych zdarzeniach.

Wody Polskie współpracują z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska z Instytutem Ochrony Środowiska i z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, by komunikaty pokazywały nie tylko stan ilościowy rzeki, ale też jakościowy, czyli stan fizykochemiczny wody.

W trakcie konferencji zaplanowano m.in. referat „Katastrofa ekologiczna – próba oceny potencjalnych przyczyn zjawiska”, przygotowany przez dziesięciu autorów z różnych instytucji.

źródło PAP/ fot. Shutterstock

Zobacz podobne

Wiceszef MKiŚ: Polski rząd nie będzie podejmował działań korzystnych dla rosyjskich podmiotów i dla rosyjskiego rządu

KM

Zabytkowy jacht ocalony od zapomnienia

KM

Port kończy negocjacje z operatorem na budowę pirsu kontenerowego

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie