Polski Portal Morski
Aktualności

Włochy/ Statek ratujący migrantów finansowany przez słynnego Banksy’ego zatrzymany na Lampedusie

Finansowany przez anonimowego artystę Banksy’ego statek organizacji humanitarnej ratującej migrantów na morzu został zablokowany w porcie na włoskiej wyspie Lampedusa w związku z zarzutem łamania nowych przepisów dotyczących takich operacji – podały w niedzielę media. Załoga jednostki uznała tę decyzję za niedopuszczalną.

W ostatnich godzinach na pokładzie statku Louise Michel na Lampedusę przypłynęło prawie 180 migrantów uratowanych podczas czterech operacji niesienia pomocy. To jest właśnie główny zarzut postawiony załodze, która według nowego włoskiego rozporządzenia w sprawie działań jednostek organizacji pozarządowych na Morzu Śródziemnym mogła przeprowadzić tylko jedną operację i natychmiast skierować się do portu.

Statek po pierwszej operacji otrzymał zalecenie, by płynąć w kierunku Trapani na Sycylii – oświadczyła włoska Straż Przybrzeżna. Dodała, że mimo wyznaczenia portu załoga zaczęła płynąć do trzech następnych łodzi z migrantami znajdujących się na wodach Malty.

Włoska straż oceniła, że załoga Louise Michel „utrudniła koordynację” akcji ratunkowej.

Załoga następująco skomentowała na Twitterze decyzję o zatrzymaniu statku na Lampedusie: „Wiemy o dziesiątkach łodzi będących w trudnej sytuacji koło wyspy w tym momencie, ale uniemożliwia nam się udzielenie im pomocy. To jest niedopuszczalne”.

Do polemiki na tle akcji ratunkowych na Morzu Śródziemnym doszło w momencie rekordowego napływu migrantów na włoskie wybrzeża. W ciągu doby dotarło prawie 5 tysięcy migrantów. Dziennik „La Repubblica” pisze o „exodusie” z Tunezji; to stamtąd odpływa obecnie najwięcej łodzi do Włoch.

Całkowicie przepełniony jest ośrodek rejestracji i identyfikacji migrantów na Lampedusie.

źródło PAP/ fot. PAP/EPA/ ELIO DESIDERIO

Zobacz podobne

Porty we Włoszech od niedzieli będą zamknięte dla rosyjskich statków

KM

Największy bezemisyjny prom elektryczny powstaje w Australii

JK

Ponad 7,6  mln ton węgla przeładowano w Porcie Gdańsk od początku roku

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie