Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Portugalia/ Media: stan wojska zatrważający, a rosyjskie okręty coraz częściej u naszych wybrzeży

Stan sił zbrojnych Portugalii jest zatrważający, a w obliczu coraz częstszego pojawiania się u wybrzeży kraju rosyjskich okrętów wojennych niezbędne są pilne zakupy systemów obrony przeciwrakietowej – twierdzą w poniedziałek lizbońskie media.

W związku z rychłym przekazaniem przez Portugalię ukraińskiej armii trzech czołgów Leopard media przeprowadziły analizę stanu uzbrojenia sił zbrojnych uznając go za “bardzo zły”.

“Portugalia ma sześć myśliwców i niewiele więcej. Praktycznie nie posiada pocisków obrony przeciwrakietowej” – oceniła stacja CNN Portugal, wskazując, że rząd premiera Antonia Costy nawet nie planuje zakupów tego typu uzbrojenia w najbliższych latach.

Telewizja uznaje Portugalię za jedno z najsłabszych ogniw NATO w Europie wskazując, że przez lata Lizbona nie podejmowała żadnych inwestycji w uzbrojenie.

Zarówno CNN Portugal, jak i Radio Observador odnotowują, że w związku z coraz częstszym pojawianiem się rosyjskich okrętów wojennych u wybrzeży Portugalii kraj ten jest niemal całkowicie bezbronny.

Lizbońska stacja przypominając, że “niemal wszystkie państwa UE mają pociski obrony przeciwrakietowej krótkiego lub średniego dystansu”, twierdzi, że portugalska armia musi pilnie się wzmocnić, gdyż obecnie “nie posiada praktycznie nic, z wyjątkiem niewielkiej ilości pocisków Stinger”.

“Rosyjskie okręty wojenne nie potrzebowałyby dziś bardzo mocnych pocisków, aby w kilka minut zniszczyć nasze strategiczne punkty. Przed tego typu zagrożeniem jesteśmy praktycznie bezbronni” – oceniła CNN Portugal.

Z kolei lizboński dziennik “Publico” odnotowuje, że trzy obiecane przez rząd Costy dla wojsk ukraińskich czołgi Leopard, które są już na terenie Niemiec, musiały wcześniej przejść remont, gdyż były niesprawne. Czołgi te, jak twierdzi stołeczna gazeta, powinny dotrzeć na Ukrainę najpóźniej do piątku.

źródło PAP/ fot. marinha.pt

Zobacz podobne

Włochy/ Ponad 1700 migrantów przybyło w czwartek na Lampedusę, ośrodek całkowicie przepełniony

KM

Operacja NATO przy granicy z Rosją

PL

Baltic Pipe oficjalnie otwarty. Kolejny ważny krok ku suwerenności energetycznej Polski

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie