Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Środowisko

System wykrywania skażeń środowiska morskiego dla Morskiej Stacji Ratowniczej w Łebie

24 marca 2023 r. na terenie Morskiej Stacji Ratowniczej w Łebie odbyła się uroczystość przekazania pilotażowego systemu wykrywania skażeń środowiska morskiego dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Zakup był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego Rybactwo i morze 2014-2020.

– Służba SAR jest odpowiedzialna za ratowanie życia na morzu oraz zwalczanie zanieczyszczeń środowiska morskiego. Uruchamiany pilotażowo system wykrywania skażeń środowiska morskiego ma za zadanie wzmocnić zdolności ratowników morskich w reagowaniu na różnego rodzaju incydenty związane z wystąpieniem zanieczyszczeń na wodach Morza Bałtyckiego – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.


W ramach przygotowania systemu zakupiono:

  • 12 przenośnych analizatorów oleju w wodzie wraz z walizkami transportowymi i akcesoriami do wykonywania pomiarów stężenia olejów lżejszych niż woda,
  • 12 przenośnych detektorów wielogazowych MultiRAE Lite, które wyposażone zostały w czujniki umożliwiające wykrywanie stężenia: lotnych związków organicznych (przydatne do wykrywania oparów substancji ropopochodnych), amoniaku, tlenku węgla, chloru, gazów palnych (czujnik dolnej granicy wybuchowości metanu),
  • 5 modemów radiowych RAELink 3 przeznaczonych do współpracy z czujnikiem MultiRAE lite,
  • 4 modemy radiowe RAELink Mesh do odbierania danych z czujnika MultiRAE z odległości do 3 km,
  • moduł do kalibracji czujników gazowych Auto RAE2,
  • 12 komputerów przenośnych.
  • urządzenia do odczytu i eksportu danych oraz urządzenia do magazynowania i archiwizowania danych zebranych przez czujniki.

Ponadto opracowano wewnętrzne procedury systemu wykrywania skażeń wody, systemu skażeń powietrza oraz sposobu przekazywania danych do Morskich Służb Ratowniczych krajów nadbałtyckich, administracji morskiej, PSP i Marynarki Wojennej.

Projekt był realizowany przez Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa w latach 2020-2023, a jego wartość to prawie 1,5 mln zł. Współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego wyniosło prawie 846 tys. zł.

źródło / fot. MI

Zobacz podobne

Czy odblokowanie Kanału Sueskiego zajmie kilka dni czy kilka tygodni?

MZ

Komisja Europejska przyjrzy się zgodności Nord Stream 2 z polityką energetyczną UE

KM

VI Żeglarska Parada Świętojańska

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie