Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Unia Izb Odry i Łaby przeciwna wstrzymaniu inwestycji na Odrze Granicznej

– Unia Izb Łaby/Odry opowiada się za realizacją porozumienia w sprawie modernizacji Odry granicznej i zwiększonego wykorzystania żeglugi śródlądowej jako ważnego działania rozwojowego zgodnego z celami Europejskiego Zielonego Ładu. Gospodarka wodna musi się rozwijać, stąd też prowadzone inwestycje poiwnny dalej mieć miejsce, niezależnie od opinii politycznych zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej – mówi Hanna Mojsiuk, Prezydent Unii Izb Odry i Łaby.

Stanowisko instytucji to odpowiedź na działania polityczne ugrupowania Zieloni w Niemczech oraz na ostatnią decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego w Polsce.

Transport Śródlądowy alternatywą dla transportu drogowego

W przeszłości Odra miała duże znaczenie dla transportu towarowego i tak będzie również w przyszłości. Ważne dla tego regionu rzeki to Łaba, Odra i Wisła. Zarówno Niemcy jak i Polska postanowiły uczynić transport towarowy bardziej przyjaznym dla środowiska. Można to osiągnąć w szczególności poprzez dokonanie zmian w udziałach przewoźników (Modal-Mix). Środkiem transportu o najniższej emisji CO2 jest statek śródlądowy – w związku z tym logiczne jest wspieranie wykorzystania transportu śródlądowego poprzez poprawę infrastruktury. Takie rozwiązania są wspierane przez przedsiębiorstwa – również w celu zmniejszenia własnego śladu CO2. Zarówno transport drogowy, jak i kolejowy znajdują się już na granicy swoich możliwości, co pokazują roczne wskaźniki wzrostu ruchu pojazdów ciężarowych na transgranicznych autostradach A4, A11 i A12.

Odra pełni tu ważną funkcję, ponieważ ma duże znaczenie zarówno dla ruchu na trasie wschód-zachód (przez Berlin), jak i dla ruchu na trasie północ-południe (połączenie z zapleczem portowym). Dzięki wydajnej podnośni statków w Niederfinow oraz, miejmy nadzieję w niedalekiej przyszłości, nowej śluzie w Fürstenwalde, będą istniały dwie drogi wodne o podstawowym znaczeniu dla żeglugi towarowej i połączenia regionu Odry z zachodnioeuropejską siecią dróg wodnych i kanałów oraz tamtejszymi portami.  Porty, między innymi Szczecin/Świnoujście, Schwedt/Oder, Eberswalde, Eisenhüttenstadt lub Wrocław, potrzebują Odry do transportu towarów, które muszą dotrzeć do portów lub z nich wyjść. Znaczenie transportów kontenerowych drogą wodną wzrasta, co uwzględnia rozwój barek o płytkim zanurzeniu.

Ochrona środowiska naturalnego i ochrona przeciwpowodziowa

W oparciu o Europejską Ramową Dyrektywę Wodną (RDW) istnieją wysokie wymagania dotyczące ochrony przyrody w zbiornikach wodnych, zwłaszcza w rzekach. Dla państw położonych nad Odrą jest rzeczą oczywistą, że wymogi te są również spełniane. Polska przekazała obszerne informacje na temat swoich planów przed podjęciem działań budowlanych na Odrze – renowacji i budowy nowych ostróg rzecznych. Zbadano również wpływ działań budowlanych na środowisko. Niemieccy eksperci z Federalnego Instytutu Budownictwa Wodnego w Karlsruhe badali również intensywnie oddziaływanie wspólnej koncepcji regulacji przepływu rzeki. Po latach badań i koordynacji wyniki zostały określone w polsko-niemieckim porozumieniu o modernizacji Odry granicznej w 2015 roku. Uzgodnione tam środki służą w szczególności ochronie regionu odrzańskiego przed powodzią i muszą być realizowane szybko i na obu brzegach Odry, tak aby zapewnić ochronę zarówno mieszkańcom oraz przedsiębiorstwom. Od ponad 200 lat z powodzeniem realizowane są działania na rzecz regulacji rzeki Odry, które mają na celu zharmonizowanie ochrony przeciwpowodziowej, żeglugi i przyrody. Obejmuje to również niezawodne wykorzystanie lodołamaczy w celu zapobiegania zimowym powodziom.

Katastrofa ekologiczna na Odrze

Całkowicie niezależnie od tego miała miejsce katastrofa ekologiczna polegająca na masowym wymieraniu ryb w Odrze w 2022 roku. Spowodowana ona została nadmiernym zasoleniem i powstaniem toksycznego glonu. Takiej katastrofie należy zapobiec w przyszłości. Z punktu widzenia KEO, Międzynarodowa Komisja Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem (MKOO) jest skutecznym organem działającym ponad granicami. W tym przypadku konieczne jest odpowiednie dopasowanie istniejących planów działań oraz planów alarmowych, jak również ich realizacja oraz ćwiczenie wspólnego reagowania. Realizacja planów modernizacji Odry może mieć tu pozytywny wkład – poprzez podniesienie poziomu wody przy niskim stanie wody przeciwdziała się silnemu ociepleniu Odry.

Źródło: Unia Izb Odry i Łaby Fot.: PAP

Zobacz podobne

Wyciek oleju w Świnoujściu

BS

Rosja grozi Japonii „krokami odwetowymi” w odpowiedzi na japońsko-amerykańskie manewry morskie

BS

Litwa/ Gigantyczny reaktor dla instalacji hydrokrakingu w Orlen Lietuva dotarł do Możejek

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie