Polski Portal Morski
Aktualności Technologie

Prezes PKN Orlen: do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju

Do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju – przekazał we wtorek na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaznaczył, iż należące do koncernu Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku prowadzi badania nad innowacjami dla nowoczesnej rafinerii i petrochemii.

„Do 2030 roku na program B+R w Grupie Orlen przeznaczymy 3 mld złotych” – poinformował we wtorek we wpisie na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się do planów koncernu związanych z segmentem badań i rozwoju.

„Zespół naszego Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku prowadzi badania nad innowacjami dla nowoczesnej rafinerii i petrochemii. W ciągu 3 lat zawarliśmy 85 umów o współpracy z uczelniami i ośrodkami badawczymi” – podkreślił prezes PKN Orlen. „Wspólnie testujemy m.in. biokomponenty nowych generacji, metody produkcji zielonego wodoru czy technologie zw. z drukiem 3D” – dodał Obajtek w tweecie.

Wybudowane przez PKN Orlen Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku otwarto w maju 2021 r. Inwestycja trwała od kwietnia 2019 r. i kosztowała ok. 184 mln zł. Placówka położona w sąsiedztwie głównego zakładu produkcyjnego koncernu, największego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w Polsce, zajmuje się m.in. optymalizacjami procesów produkcji oraz nowymi technologiami w segmentach petrochemii, rafinerii, a także nisko- i zeroemisyjnej energetyce.

Obecnie najważniejszą częścią Centrum Badawczo-Rozwojowego PKN Orlen jest zaplecze testowe z Halą Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni prawie 2 tys. m kw. Otwierając placówkę, koncern podkreślał, że w zakresie innowacyjnych rozwiązań technologicznych współpracuje m.in. z Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Warszawską i Politechniką Gdańską, a także z instytutami Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz indywidualnie z wynalazcami.

W połowie marca PKN Orlen podał, że do 2025 r. planuje uruchomić w płockim Centrum Badawczo-Rozwojowym Pracownię Wodorową. Koncern ogłosił wtedy zapytanie ofertowe na dostawę stanowiska do testowania wodorowych ogniw paliwowych. W opublikowanej wówczas dokumentacji postępowania zaznaczono, że jego przedmiotem jest „dostawa, instalacja, uruchomienie oraz dwukrotne szkolenie z obsługi urządzenia: stanowiska przeznaczonego do testowania ogniw paliwowych typu z membraną do wymiany protonów PEM – Proton Exchange Membrane o mocy do 0,5 kW – pojedyncze ogniwo paliwowe”. W Pracowni Wodorowej prowadzone mają być „prace i projekty badawczo-rozwojowe w obszarach logistyki całego łańcucha dostaw i zastosowania wodoru jako paliwa do transportu, a w przyszłości również dotyczące technologii produkcji”.

Pod koniec lutego PKN Orlen zaktualizował strategię Grupy Orlen do 2030 r., która obecnie uwzględnia priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Aktualizacja zakłada m.in., że do końca dekady nakłady inwestycyjne w Grupie Orlen wyniosą ok. 320 mld zł, z czego ok. 120 mld zł zostanie przeznaczonych na „zielone inwestycje” uniezależniające od paliw kopalnych, w tym np. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaikę, biopaliwa nowej generacji oraz tzw. zielony wodór.

Jak informował PKN Orlen po finalizacji połączenia z Grupą PGNiG w listopadzie 2022 r. – trzy miesiące po fuzji z Grupą Lotos – koncern multienergetyczny, który powstał w wyniku tych przejęć, to największa w Europie Środkowej grupa paliwowo-energetyczna, która pod względem przychodów jest wśród 150 firm na świecie i obsługuje ponad 100 mln klientów.

Źródło/ PAP/ Fot. PKN Orlen

Zobacz podobne

Po ośmiu miesiącach od awarii kolektorów „Czajki” wciąż nie są znane ich przyczyny

MZ

Kilka lat po śmierci na statku. Są zarzuty dla kapitana

BS

PGE startuje z III edycją projektu „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU”

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie