Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Port Gdańsk na największych targach wycieczkowych świata

Targi Seatrade Cruise Global w Fort Lauderdale na Florydzie odbyły się w dniach 27-30 marca. Port Gdańsk zaprezentował swoją ofertę, kusząc przedstawicieli branży rejsów wycieczkowych pięknem Pomorza, ale i sławnymi Gdańszczanami.

„Daniel Fahrenheit was born here” – pod takim hasłem odbyło się spotkanie, podczas którego można było porozmawiać na temat oferty Portu Gdańsk, jak i obejrzeć materiał promujący region.

– Monumentalny Gdańsk i całe Pomorze, z nadbałtyckimi plażami, kaszubskimi jeziorami i lasami, to idealna destynacja dla turystów, nie tylko z Europy, ale i z całego świata. Chcemy pokazać niebywały potencjał Portu Gdańsk i opowiedzieć o naszej ofercie. Tegoroczne targi są tym bardziej dla nas ważne ponieważ Gdańsk ze swoją ofertą portowo-miejską stanowi doskonałą alternatywę dla St. Petersburga i to na minimum 3-5 lat. Aktualna sytuacja związana z rynkiem statków wycieczkowych, które nie zawijają do Portu w St. Petersburgu „Marine Facade” to dla nas okazja, którą musimy i chcemy wykorzystać – mówi Sławomir Michalewski, wiceprezes Portu Gdańsk.

Targi to doskonała okazja do zaprezentowania swojej oferty. Do Portu Gdańsk co roku zawija 60 – 80 statków pasażerskich, z dziesiątkami tysięcy podróżnych na pokładach. Do stolicy Pomorza przybywają turyści spragnieni pięknych widoków, monumentalnych zabytków, chcący zwiedzić najciekawsze miejsca polskiego wybrzeża.

Rynek statków wycieczkowych wyraźnie odbił się po pandemii. W 2022 roku
w Porcie Gdańsk obsłużonych zostało 79 jednostek z 29,5 tys. pasażerami na pokładach. Był to najlepszy rok w historii, zarówno jeśli chodzi o ilość jednostek zawijających do portu, jak i pod względem przychodów z opłat portowych, które były blisko 2,5 krotnie większe od poprzedniego rekordu z 2018 roku. Ten rok zapowiada się równie dobrze. Pierwsza jednostka przypłynie do Portu Gdańsk już 20 kwietnia i będzie to „Hamburg”.  Najdłuższym statkiem, który odwiedzi Gdańsk będzie Explora II, mierząca 248 metrów. Jej przybycie jest planowane na 13 sierpnia. W tym roku Port Gdańsk planuje zakończyć sezon nietypowo, bo tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 17 grudnia.

Seatrade Cruise Global to wspaniała okazja do spotkań  z przedstawicielami branży rejsów wycieczkowych, czołowych armatorów statków pasażerskich jak Crystal Cruises, Royal Carribean Cruise Lines, Saga Shipping, Carnival Cruise Line, Disney Cruises. Seatrade Cruise Global to ponad 500 wystawców z ponad 140 krajów i ok. 170 prelegentów, którzy co roku dyskutują o najgorętszych trendach w branży i przyszłości rejsów wycieczkowych.

– Tworzymy taryfę portową tak, by była przyjazna dla armatorów statków wycieczkowych. Skupiamy się przede wszystkim na atrakcyjnej ofercie taryfowej, która pozwala im ekonomicznie planować wejścia swoich statków do Portu Gdańsk poprzez stosowanie progresywnej stawki w zależności od ilości zawinięć. Destynacja to nie tylko miasto Gdańsk, ale cały region Pomorza, który obfituje w atrakcje, takie jak największy średniowieczny zamek w Malborku, ale również atrakcje dla graczy w golfa zlokalizowane 30 minut od portu. Oprócz aktywności na stoisku rozszerzyliśmy naszą ofertę dla branży wycieczkowej przez organizację dedykowanego spotkania informacyjnego podczas którego przedstawiliśmy port, miasto i region. W trakcie naszego spotkania dołączył do nas długoletni partner biznesowy, touroperator Baltic Gateway, który w Porcie Gdańsk jest od prawie 30 lat – relacjonuje Michał Stupak, menadżer klienta w Porcie Gdańsk.

Źródło/fot.: Port Gdańsk

Zobacz podobne

Kolejna 14. w tym roku dostawa LNG do Terminala w Świnoujściu

KM

Minister Moskwa: jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz

JK

Hiszpanie chwalą Polskę za budowę Baltic Pipe

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie