Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

MI: O rozwoju infrastruktury transportowej łączącej Ukrainę ze światem

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk wraz z Sekretarzem Generalnym Międzynarodowego Forum Transportu Young Tae Kimem – w ramach Dialogu Wysokiego Szczebla dla Ukrainy – gościli na Podkarpaciu liczne grono ministrów ds. transportu od Ameryki Północnej, przez Europę, po daleką Azję.

Podczas dwóch wizyt studyjnych (na budowie Via Carpatii w miejscowości Babica i na drogowym przejściu granicznym w Korczowej) oraz podczas międzynarodowej konferencji w Rzeszowie-Jasionce ministrowie rozmawiali o rozwoju infrastruktury transportowej Ukrainy z państwami leżącymi na wschodniej granicy Unii Europejskiej w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie na transport osób i towarów w konsekwencji rosyjskiej agresji zbrojnej.

Podczas wizyty w Babicy,  na budowie szlaku drogowego Via Carpatia, ministrowie ds. transportu uczestniczący w wydarzeniu mieli możliwość zapoznać się z jedną z trudniejszych technologicznie budów infrastrukturalnych w Polsce – budową tunelu o długości ponad 2225 m w ramach jednego z nowo powstających fragmentów Via Carpatii (między Rzeszowem a Babicą).   
 

— Bez wątpienia sektor transportu może funkcjonować tylko w oparciu o dobrą współpracę międzynarodową, ale kluczowa jest także dobrze utrzymana i spójna sieć komunikacyjna. Via Carpatia tworzy tę spójną sieć komunikacyjną dla Europy Środkowej. Z przyczyn historycznych przez stulecia rozwijały się w Europie przede wszystkim połączenia wschód-zachód. Połączenia północ-południe powstają dopiero teraz. To nasze wielkie zadanie i zobowiązanie dla mieszkańców nie tylko tej części Unii Europejskiej, ale i Europy, jak również całego świata – podkreślił minister Andrzej Adamczyk, prezentując tę inwestycję drogową.


W ramach dwóch ministerialnych okrągłych stołów podczas konferencji międzynarodowej w Rzeszowie Jasionce  rozmawiano na temat łączności transportowej Ukrainy oraz o przyszłych wyzwaniach transportowych.
 

— Makroekonomiczne reperkusje wojny w Ukrainie generują utrudnienia transportowe po stronie popytowo-podażowej, które negatywnie rzutują na funkcjonowanie branży transportowej i logistycznej. Liczę, że wspólnie wypracujemy mechanizmy pozwalające na odbudowanie wydajnych łańcuchów dostaw oraz rozwój strategicznych połączeń sieci transportowej, co zapewni bezpieczeństwo i stabilność przewozu towarów.  Dla Polski kluczowe jest pozyskanie wsparcia oraz funduszy na projekty służące zwiększeniu przepustowości korytarzy transportowych wspierających wymianę handlową z i do Ukrainy, a także w celu zwiększenia interoperacyjności. Takie inwestycje są inwestycjami we wspólne bezpieczeństwo – podkreślał Minister Andrzej Adamczyk podczas otwarcia konferencji międzynarodowej.


Pierwsza sesja ministerialnej pt. „Europa Środkowo – Wschodnia bramą do świata dla bezpiecznej i rozwijającej się Ukrainy” dotyczyła w szczególności rozwoju nowoczesnej infrastruktury transportowej i logistycznej na wschodniej ścianie Unii Europejskiej.
 

— Nasz Środkowo i Wschodnio-Europejski projekt, jakim jest drogowy szlak Via Carpatia, już ponad dekadę temu przewidywał, że połączenia z naszymi wschodnimi sąsiadami będą niezbędne do prawidłowego i dynamicznego rozwoju naszego regionu. Dlatego cieszy nas jednomyślna decyzja ministrów ds. transportu Unii Europejskiej z grudnia 2022 roku o utworzeniu nowego korytarza Morze Bałtyckie – Morze Czarne – Morze Egejskie, którego główną osią jest szlak Via Carpatia i jego przedłużenia na terytorium Ukrainy i Mołdawii – powiedział A. Adamczyk.


Druga sesja ministerialna pt. „Kształtowanie nowej infrastruktury transportowej dla zrównoważonego rozwoju Ukrainy” dotyczyła roli infrastruktury transportowej w kształtowaniu przyszłości naszych wschodnich sąsiadów, zarówno w obszarze gospodarczym, jak i środowiskowym.
 

— W przypadku transportu drogowego należy przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo w transporcie osób i towarów. Jednocześnie, tworząc na nowo infrastrukturę drogową, warto wykorzystywać ekologiczne i energooszczędne rozwiązania, z korzyścią zarówno dla ludzi, jak i środowiska naturalnego – zaznaczył minister A. Adamczyk.

— Dla zrównoważonego rozwoju Ukrainy fundamentalny wydaje się transport kolejowy. Rozwój sieci kolejowej zapewnić może bowiem zarówno zwiększenie wolumenu przewozu osób i towarów, zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do środowiska, jak i w końcu zwiększenie łączności transportowej między Ukrainą a państwami europejskimi – mówił wiceminister Andrzej Bittel.


27 oficjalnych delegacji zagranicznych obecnych w Polsce miało także możliwość zobaczyć drogowe przejście graniczne w Korczowej na polsko-ukraińskiej granicy i doświadczyć skali wyzwań, których miejsca te były i są świadkami.

Międzynarodowe spotkanie „Dialog Wysokiego Szczebla dla Ukrainy. Łącząc Ukrainę z Europą i światem – Odbudowa i rozwój zrównoważonej infrastruktury transportowej i wydajnych łańcuchów dostaw”, zostało zorganizowane przez Ministerstwo Infrastruktury wraz z Międzynarodowym Forum Transportu. Wydarzenie odbywało się  w województwie podkarpackim w dniach 29-30 marca 2023 r.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele państw członkowskich ITF, ministrowie ds. transportu z całego świata, przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz międzynarodowych instytucji finansowych.

źródło/ Fot. MI

Zobacz podobne

Polimery Police na finiszu: pierwsza dostawa etylenu do gazoportu w Policach zrealizowana

KM

Inspektorzy ochrony środowiska będą karać za cumowanie przy mazurskich wyspach

BS

 Zwiedzanie „Titanica”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie