Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Ważne

RWE zakończyło rekrutację do programu przebranżowienia rybaków 

RWE zakończyło rekrutację do pilotażowego programu przebranżowienia. Już w maju ośmiu zakwalifikowanych rybaków przejdzie trzytygodniowe szkolenie na techników morskich turbin wiatrowych.  Program RWE realizowany przy współpracy z windhunter academy zakłada wstępne przeszkolenie pracowników sektora rybackiego, które ułatwi im podjęcie pracy na lądowych farmach wiatrowych. Gdy w najbliższych latach ruszy produkcja prądu z wiatru na Bałtyku, będą już gotowi, by wykorzystując dotychczasowe doświadczenie oraz znajomość pracy na morzu, wejść do elity techników i serwisować morskie farmy wiatrowe. 

13 marca w Ustce oficjalnie został zakończony miesięczny proces rekrutacyjny, ogłaszający ostateczną listę ośmiu rybaków zakwalifikowanych do programu. Kolejnym krokiem będzie odbycie intensywnego czterotygodniowego szkolenia umożliwiającego zdobycie praktycznej wiedzy technicznej potrzebnej do pracy w energetyce wiatrowej. 

– Sektor rybacki okazał duże zainteresowanie programem przebranżowienia, co pokazuje, że takie inicjatywy są na Pomorzu bardzo potrzebne. Ostateczne decyzje o kwalifikacji zostały podjęte na podstawie serii spotkań i rozmów rekrutacyjnych. Rybacy widzą, że możliwość udziału w programie zapewni im dodatkowe kwalifikacje a tym samym większe bezpieczeństwo zatrudnienia – wskazał Robert Grzegorowski, Senior Manager Offshore Wind Poland w RWE.

Ceremonia wręczenia dyplomów kwalifikujących do programu odbyła się w Porcie Ustka, gdzie RWE planuje budowę bazy operacyjno-serwisowej dla projektu morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW. Podczas budowy i trwającej kilkadziesiąt lat eksploatacji morskiej farmy wiatrowej, RWE zamierza blisko współpracować na różnych polach z lokalnymi przedsiębiorcami.

– Program przebranżowienia daje szansę uczestnikom na zmianę dotychczasowej pracy oraz rozwoju zawodowego w nowym obszarze. Morska energetyka wiatrowa to sektor, który dynamicznie się rozwija i widzę w nim szansę na przyszłe zatrudnienie. Kurs technika turbin wiatrowych pozwoli mi na zdobycie niezbędnych kwalifikacji i umiejętności do pracy przy obsłudze farm wiatrowych. Dziękuję za zaufanie oraz liczę na współpracę z RWE po zakończeniu kursu – podzielił się Łukasz Zacharzewski, uczestnik programu przebranżowienia. 

Program przekwalifikowania realizowany jest w ośrodku szkoleniowym windhunter academy w Koszalinie i zakłada szkolenia w obszarach takich jak: praca na wysokości, bezpieczeństwo przeciw pożarowe, pierwsza pomoc, przetrwanie na morzu, czy moduły techniczne jak elektryka, hydraulika, mechanika czy instalacja turbin wiatrowych.

Celem programu przebranżowienia jest nie tylko szkolenie, ale przede wszystkim wsparcie kandydatów w podjęciu zatrudnienia w nowej branży. Każdy z uczestników będzie miał możliwość spotkać się działem HR firmy RWE, dowiedzieć się jak wygląda praca oraz warunki zatrudnienia i przejść pierwszą rozmowę rekrutacyjną. 

Szkolenie rozpocznie się już w maju 2023 r. – zaraz po zakończeniu sezonu połowowego. 

Dodatkowe informacje – dostępne na stronie RWE we współpracy z windhunter academy rusza z programem przebranżowienia rybaków.

Zobacz podobne

Budowa drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Most w Nowakowie po próbach obciążeniowych

BS

 61 lat temu w Stoczni Gdańskiej wybuchł pożar na statku m/s „MARIA KONOPNICKA”. Zginęło 22 stoczniowców

BS

PKN Orlen będzie się starał o kolejne koncesje na offshore na Bałtyku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie