Polski Portal Morski
Aktualności

Japonia, Korea Płd. i USA rozpoczęły wspólne ćwiczenia w zwalczaniu okrętów podwodnych

Japonia, Korea Południowa i USA rozpoczęły wspólne ćwiczenia w zwalczaniu okrętów podwodnych na akwenach morskich w pobliżu Półwyspu Koreańskiego, by wzmocnić odstraszanie w obliczu gróźb Korei Północnej. W manewrach uczestniczy amerykański lotniskowiec USS Nimitz.

Dwudniowe ćwiczenia rozpoczęły się na wodach międzynarodowych na południe od południowokoreańskiej wyspy Czedżu. Poprzednie trójstronne manewry USA, Japonii i Korei Płd. miały miejsce we wrześniu 2022 roku i były pierwszymi od około pięciu lat – przypomina w poniedziałek agencja Kyodo.

Ćwiczenia „zostały zorganizowane, by poprawić zdolności do reagowania Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Japonii przeciwko rosnącym zagrożeniom podmorskim Korei Północnej, w tym pociskom balistycznym wystrzeliwanym z okrętów podwodnych” – ogłosiło w komunikacie ministerstwo obrony w Seulu.

W czasie ćwiczeń sojusznicy skupią się na wzmocnieniu zdolności do wykrywania i śledzenia takich zagrożeń, dzielenia się informacjami na ich temat oraz „pokonywania ich” – dodano.

W połowie marca Pjongjang ogłosił, że wystrzelił dwa pociski manewrujące z okrętu podwodnego w akcie protestu przeciwko wspólnym ćwiczeniom wojsk Korei Płd. i USA pod nazwą Freedom Shield. Były to pierwsze wiosenne manewry sił zbrojnych tych krajów na dużą skalę od pięciu lat.

Źródło: PAP Fot.: Flickr

Zobacz podobne

Wyjątkowy gość przy nabrzeżu Westerplatte

BS

Politechnika Morska pozyska najnowszy symulator nawigacyjno-manewrowy

PL

Norwegia i Niemcy chcą wsparcia NATO przy ochronie kluczowej infrastruktury podmorskiej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie