Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Chiński balon szpiegowski przechwytywał komunikację z obiektów wojskowych USA

Chiński balon szpiegowski, który został zestrzelony w lutym nad terytorium USA jednak przechwytywał komunikację z kilku obiektów wojskowych, nad którymi latał i to pomimo prób zablokowania tego procesu przez Stany Zjednoczone.

NBC News, powołując się na swoje źródła pisze, że Chiny mogły całkowicie kontrolować trajektorię lotu balonu, co przekłada się bezpośrednio na możliwość kierowania go kilkukrotnie w to samo miejsce, aby pozyskiwać informacje i transmitować je bezpośrednio do Pekinu w czasie rzeczywistym.

Chiński wywiad działa mimo wysiłków USA

Dane, które w ten sposób pozyskały Chiny, stanowiły głównie sygnały elektroniczne systemów uzbrojenia lub komunikacji personelu baz wojskowych. Według rozmówców NBC News, mogło ich być dużo więcej, gdyby nie wysiłki Amerykanów na rzecz zablokowania gromadzenia wywiadu przez balon.

Zdaniem ministerstwa obrony USA, dane zgromadzone przez balon mają „ograniczoną wartość dodaną” dla czynności wywiadowczych wykonywanych przez Chiny. Taka opinia o incydencie została sformułowana przez amerykańską administrację jeszcze w lutym, kiedy doszło do zestrzelenia balonu.

W poniedziałek resort podtrzymał to stanowisko i dodał, że nie może potwierdzić, iż chiński balon istotnie przesłał jakiekolwiek informacje do Chin „w czasie rzeczywistym”. Narodowa Rada Bezpieczeństwa USA natomiast odmówiła mediom komentarza w sprawie tego, jaki rodzaj sygnałów lub komunikacji balon mógł przechwycić.

Wątpliwości

Republikański senator Steve Daines ocenia, że wyjaśnienia administracji federalnej w kwestii balonu i tego, jakie dane naprawdę zdołał on zebrać i przesłać do Chin nie wystarczają i nie zamykają sprawy. Jak wskazuje cytowany przez NBC News polityk, administracja „od początku do końca źle zajęła się tą sprawą”.

Senator Roger Wicker, również reprezentujący Republikanów, ocenia z kolei, iż opinia publiczna o balonie dowiedziała się więcej z mediów, niż z oficjalnych informacji przekazanych przez amerykańską administrację, która za swoje zaniedbania w tej sprawie będzie musiała odpowiedzieć.

Chiny zaprzeczają

Chiny w sprawie balonu uparcie twierdzą, że nie był on bynajmniej narzędziem szpiegowskim, tylko bezzałogowym statkiem powietrznym służącym do pomiarów meteorologicznych, który zboczył z kursu.

Problem polega na tym, że był on wyposażony w mechanizm samoniszczący, który mógł być w każdej chwili zdalnie aktywowany z terytorium ChRL i miał możliwość gromadzenia danych o komunikacji elektronicznej.

Balon znalazł się w amerykańskiej przestrzeni powietrznej nad Alaską 28 stycznia tego roku i od tego czasu – jak przypomina redakcja – był monitorowany przez Amerykanów. W ciągu kolejnych dni balon przemieścił się nad stan Montana, gdzie wielokrotnie „kursował” nad bazą sił powietrznych w Malmstrom.

Amerykanie zestrzelili go 4 lutego nad wybrzeżem Karoliny Południowej. Wrak balonu wciąż jest analizowany – przypomina NBC News.

Źródło: https://cyberdefence24.pl/armia-i-sluzby/chinski-balon-szpiegowski-przechwytywal-komunikacje-z-obiektow-wojskowych-usa

Fot.: US Navy/ Tyler Thompson

Zobacz podobne

Prom znowu przepłynął Odrę w Gozdowicach

BS

PKN Orlen wybrał doradcę finansowego dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

KM

Szwecja/ Prokurator: wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek z zewnątrz

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie