Polski Portal Morski
Aktualności Ważne Żegluga

Nowy prom dla Polferries coraz bliżej

Polska Żegluga Bałtycka S.A. w przyszłym roku powiększy swoja flotę o nowy prom. Na burcie budowanej we Włoszech jednostki widać już charakterystyczne logo Polferries.

Wodowanie kadłuba odbędzie się wczesną wiosną bieżącego roku, a planowane przekazanie do eksploatacji ma nastąpić w drugiej połowie 2024 roku.

Polski armator będzie czarterował jednostkę przez 10 lat, zachowując prawo pierwokupu po 6 latach jej eksploatacji. Umowa została podpisana i ogłoszona latem 2022 roku. Prom uzupełni flotę Polferries w 2024 roku i będzie pływał na trasie Świnoujście-Ystad.

Po tym procesie prom będzie doposażony, a w środku będą prowadzone prace wykończeniowe. Linia ładunkowa nowej jednostki jest długa na blisko 3 kilometry, a przestrzenie pasażerskie będą mogły pomieścić prawie 1000 pasażerów w 216 kabinach.

Aktualnie Polferries operuje flotą 5 statków typu ro-pax, którymi łączy Polskę ze Skandynawią. Dwa z nich pływają na trasie Gdańsk – Nynashamn w bliskiej okolicy Sztokholmu, a pozostałe są obecne na linii Świnoujście – Ystad, skąd łatwo dotrzeć np. do Kopenhagi czy Malmo. W najnowszym wywiadzie dla Pulsu Biznesu Prezes Zarządu PŻB S.A. Andrzej Madejski wskazał, że po odbiorze nowego promu najstarsze jednostki będą wyłączane z eksploatacji.

Prom będzie przystosowany do instalacji napędu LNG, co sprawi, że będzie też klasyfikowany jako jednostka ekologiczna według wymogów stawianych na gruncie międzynarodowym. „Pokłady pasażerskie będą przystosowane do przewozu blisko 1000 pasażerów w 216 kabinach o różnych standardach i na dziesiątkach wygodnych foteli lotniczych. Nie zabraknie przestrzeni gastronomicznych, sklepu i kącika zabaw dla najmłodszych” – mówił Andrzej Madejski.

Zobacz podobne

„Pogoria” zakończyła próby morskie. Kieruje się z Gdyni na Morze Śródziemne

BS

MON zapowiada zamówienie kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II

KM

Naukowcy: globalne ocieplenie może być już nie do zatrzymania

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie