Polski Portal Morski
Aktualności

GAZ-SYSTEM rozbudowuje tłocznię gazu w Kędzierzynie-Koźlu

Spółka GAZ-SYSTEM otrzymała od Wojewody Opolskiego pozwolenie na budowę czwartego przenośnego agregatu sprężającego na tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki temu moce sprężania obiektu zwiększą się o ponad 50 %.

Tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu jest kluczowa dla zasilania magistrali gazowej Korytarz Północ – Południe. Rozbudowa tego obiektu zwiększy bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i pozwoli na wzmocnienie krajowego systemu przesyłowego na całym układzie łączącym kierunki dostaw zlokalizowane na północy Polski – takie jak Terminal LNG oraz Baltic Pipe  – z południowo-wschodnią Polską, aż do połączenia ze Słowacją.

Dostawa przenośnego agregatu sprężarkowego o mocy około 13 MW i jego montaż na tłoczni Kędzierzyn nastąpią w kolejnych miesiącach, tak aby w grudniu br. mógł rozpocząć się etap eksploatacji agregatu. W efekcie tych prac tłocznia będzie dysponowała czterema sprężarkami, a jej moc wzrośnie z  23 MW do 36 MW. 

Równie ważnym etapem rozbudowy tłoczni Kędzierzyn było wykonanie w ostatnim czasie zabudowy trzech dodatkowych filtroseparatorów gazu. Dzięki rozbudowie przepustowość tłoczni zwiększyła się z 750 000 nm3/h do 1 500 000 nm3/h. 

GAZ-SYSTEM rozbudowuje krajowy system przesyłowy, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw i zwiększyć dostępność gazu sprowadzanego za pośrednictwem Terminala LNG w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe m.in. na potrzeby transformacji energetycznej miejskich ciepłowni i elektrowni, a także innych odbiorców.

Oddana do eksploatacji w marcu 2022 roku Tłocznia Gazu Kędzierzyn to pierwsza tłocznia wybudowana przez GAZ-SYSTEM na Opolszczyźnie na trasie gazowego Korytarza Północ – Południe.

Jej pilna rozbudowa i zwiększenie mocy przesyłowych w możliwie najkrótszym czasie realizacji została w dużym stopniu podyktowana obecną sytuacją geopolityczną i radykalnie zmieniającym się rynkiem energetycznym w naszej części Europy. 

źródło / fot GAZ-SYSTEM

Zobacz podobne

M. Gróbarczyk: Pomorze staje się gospodarczą racją stanu naszego kraju!

KM

Morski Oddział Straży Granicznej zachęca do wstąpienia w swoje szeregi. Na kandydatów czeka 110 miejsc

KM

„Dar Młodzieży” wraca z ostatniego w tym roku rejsu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie