Polski Portal Morski
Aktualności

ORP Albatros w poszukiwaniu torpedy na Zatoce Puckiej

Pozostałości po II wojnie światowej znajdowane są na terenie całego kraju każdego dnia. W większości przypadków są to pociski artyleryjskie, granaty moździerzowe czy bomby lotnicze. Czasem znajdowane obiekty są zdecydowanie większe, jak np. torpeda która została wydobyta przez siły 13 Dywizjonu Trałowców z Zatoki Puckiej.

Gdyńskie siły 8 Flotylli Obrony Wybrzeża: Grupa Nurków Minerów oraz załoga okrętu ORP Albatros z 13 Dywizjonu Trałowców przeprowadziły operację wydobycia torpedy z okresu II wojny światowej. Tym razem usunięto ćwiczebną torpedę, która następnie została przetransportowana na ląd i przekazana Patrolowi Saperskiemu.

Dyżurna Służba Operacyjna 8FOW podobnych zgłoszeń otrzymuje kilkadziesiąt rocznie. Każde zgłoszenie jest weryfikowane, a następnie sukcesywnie realizowane przez siły 12 lub 13 Dywizjonu Trałowców.

Cała Polska podzielona jest na dwa rejony odpowiedzialności Grup Nurków Minerów w zakresie wsparcia lądowych Patroli Saperskich w podejmowaniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych znajdowanych w wodach śródlądowych, rzekach, jeziorach i innych zbiornikach wodnych. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia w swoich strukturach posiada dwie Grupy Nurków Minerów przeznaczone do realizacji tego typu zadań. Pierwsza wchodzi w skład 12 Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia, natomiast druga grupa na co dzień stacjonuje w Gdyni w 13 Dywizjonie Trałowców.

źródło 8FOW/ fot. 13 Dywizjon Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety Sebastian Antoniewski i Oktawian Haftkiewicz

Zobacz podobne

Port Gdańsk: aktualne możliwości przeładunkowe głównych terminali zbożowych to 300 tys. t miesięcznie

AZ

Grupa Budimex wśród wykonawców elektrowni ‎jądrowej w Polsce

KM

Zakończyło się poszerzanie gdańskich plaż; niebawem rozpoczną się prace w Gdyni Orłowie

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie