Polski Portal Morski
Aktualności

Regaty Pucharu Świata na Majorce wchodzą w decydującą fazę. Polscy żeglarze w czołówce

Regaty o Puchar Księżniczki Zofii zgromadziły na starcie ponad 1200 zawodników i zawodniczek z 67 krajów, w tym 36 reprezentantów Polski. Do rywalizacji przystąpili najlepsi z najlepszych we wszystkich żeglarskich klasach olimpijskich. Regaty osiągnęły półmetek, w większości klas zakończyły się wyścigi eliminacyjne, rozpoczyna się faza finałowa, decydująca o szansach na medale. Szanse te mają polscy żeglarze.

Na Majorce w tym roku panują bardzo trudne warunki – zmienny w sile i kierunkach wiatr, duże fale, silne prądy i liczne floty. Te warunki nie wybaczają błędów. Zawodnik, który je popełnia momentalnie traci wiele pozycji, a straty trudno nadrobić. Błędy zdarzają się tutaj jednak wszystkim, sęk w tym, aby popełniać ich mniej niż rywale i jak najmniej kosztownych. Jak sobie radzą z tym Polacy? W większości przypadków bardzo dobrze.

W klasie 49erFX rewelacyjnie żegluje załoga Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia/AZS Poznań). Ambasadorki PGE Sailing Team Poland po serii kwalifikacyjnej zajmują 4 miejsce w klasyfikacji generalnej i gdyby nie drobny błąd w pierwszym wyścigu skutkujący dyskwalifikacją byłoby znacznie lepiej.

– W serii kwalifikacyjnej ścigaliśmy się w dwóch bardzo licznych grupach. W tabeli bardzo ciasno, ale najważniejsze, że awansowałyśmy z dobrego miejsca do serii finałowej. Ścigamy się w złotej grupie, czyli same najlepsze załogi na świecie. Można powiedzieć, że właściwe ściganie dopiero się zaczyna – mówią polskie zawodniczki.

W serii finałowej zaplanowano 8 wyścigów, po których 10 najlepszych załóg będzie walczyć bezpośrednio o medale w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym. Plan załogi Melzacka/Jankowiak to oczywiście awans do Medal Race.

Podobny plan mają polscy żeglarze w klasie 49er. Po pięciu wyścigach kwalifikacyjnych w pierwszej 10 plasują się dwie polskie załogi. Na miejscu 6 są Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk), a tuż za ich plecami, na pozycji 7 sklasyfikowana jest załoga Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland). Nie jest to zaskoczenie, wszak obie załogi to ścisła światowa czołówka. Łukasz i Jacek aż trzy wyścigi kończyli w pierwszej trójce, Mikołaj i Jakub pływają też bardzo równo, co przekłada się na wysoką pozycję w tabeli.

– Faza eliminacyjna była bardzo krótka z uwagi na panujące warunki atmosferyczne. Tylko pięć wyścigów, więc bardzo mało marginesu na odrobienie strat i wyciągnięcie wniosków z popełnionych błędów. Kluczem w tych warunkach są starty. Nam nie zawsze one wychodziły, ale potrafiliśmy podejmować dobre, czasem odważne decyzje na trasie i to się opłaciło. Mamy dobrą pozycję do ataku w fazie finałowej, w której poprzeczka będzie postawiona znacznie wyżej – mówią Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch.

W klasie 49er o miejsce w czołowej 10-tce walczy też trzecia polska załoga – Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). Polacy co prawda zajmują 19 miejsce, strata do czołówki jest jednak niewielka, a nadzieje uzasadnione. Dominik i Szymon po słabszych dwóch pierwszych wyścigach, kolejne trzy kończyli na miejscach 2, 1 i 7 pokazując, że są w stanie rywalizować z najlepszymi.

W klasie ILCA 6 (dawny Laser Radial) również mamy powody do zadowolenia. Flota 107 zawodniczek podzielona jest na dwie grupy. W ścisłej czołówce są dwie Polki. Agata Barwińska (SSW MOS Iława / PGE Sailing Team Poland) zajmuje 8 miejsce, a na miejscu 9 plasuje się Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń). Obie Polki mają na swoim koncie wyścigi w pierwszej trójce, Agata jeden z nich nawet wygrała. W tej klasie rywalizacja jest bardzo zacięta i niemal każdy wyścig przynosi małą rewolucję w klasyfikacji generalnej.

Polacy bardzo dobrze spisują się również w konkurencjach deskowych. W klasie Formula Kite mężczyzn na starcie jest aż 113 kitesurferów, którzy zostali podzieleni na 4 floty. W swojej flocie rewelacyjne wyniki notuje Maks Żakowski (AZS Poznań). Polski kitesurfer wygrał aż trzy z ośmiu wyścigów, sześć z nich ukończył w pierwszej piątce. Jeśli utrzyma forrmę w serii finałowej to jest szansa na bardzo dobry wynik. Wśród kobiet najwyżej sklasyfikowaną Polką jest Julia Damasiewicz (AZS Poznań / PGE Sailing Team Poland), która zajmuje 23 miejsce.

W windsurfingowej klasie iQFoil straty po mniej udanej pierwszej części regat odrabia Paweł Tarnowski (SKŻ Sopot / PGE Sailing Team Poland). Polak zajmuje aktualnie miejsce 13 i ma tylko cztery punkty straty do czołowej dziesiątki. Wśród kobiet najwyżej sklasyfikowaną Polką, na miejscu 18, jest Maja Dziarnowska (SKŻ Sopot / PGE Sailing Team Poland). Miejsce 22 zajmuje Zofia Klepacka (Sailing Legia Warszawa). Obie Polki czeka ciężka walka o awans do czołowej 10.

Na Majorce rywalizują ponadto żeglarze w klasie 470. Dwie polskie załogi należą do najmłodszych w stawce i zbierają cenne doświadczenie. Załoga Zofia Korsak i Franciszek Borys (MKS Dwójka Warszawa/YKP Gdynia) zajmuje 58 miejsce, a Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija (Chojnicki Klub. Żeglarski/UKŻ Lamelka Kartuzy) są sklasyfikowani na miejscu 62. W klasach ILCA 7 oraz Nacra 17 Polacy nie startują.

Medalistów regat Pucharu Świata o Puchar Księżniczki Zofii poznamy w sobotę 8 kwietnia.

Źródło/fot.: Polski Związek Żeglarski

Zobacz podobne

BCT kończy rok 2021 z świetnym wynikiem!

BS

Perłowy jubileusz ORP Orkan

KM

Wielka Brytania i USA również oskarżają Iran atak na tankowiec na Morzu Arabskim

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie