Polski Portal Morski
Aktualności

Szwedzka prokuratura: wciąż nie wiemy, kto stoi za sabotażem Nord Stream

Wciąż nie wiadomo, kto stoi za sabotażem Nord Stream. Śledztwo jest złożone, a sprawa trudna do zbadania – oświadczyła w czwartek szwedzka prokuratura.

Jest to przestępstwo, którego okoliczności z powodów naturalnych są trudne do zbadania. Detonacje miały miejsce na głębokości 80 metrów na dnie Morza Bałtyckiego – podkreślił w komunikacie prokurator Mats Ljungqvist.

Obecnie prowadzimy szereg czynności dochodzeniowych.(…) Mamy nadzieję, że uda nam się ustalić, kto popełnił przestępstwo, ale należy stwierdzić, że w danych okolicznościach będzie to prawdopodobnie trudne – oświadczył Ljungqvist.

Jak przypomniano, wcześniejsze analizy wykazały, że „mamy do czynienia z aktem sabotażu”. Analizy przeprowadzone na wyłowionych z morskiego dna przez szwedzką marynarkę na zlecenie prokuratury kilku „obcych obiektach” wykazały ślady materiałów wybuchowych.

Szwedzka prokuratura, która prowadzi dochodzenie wspólnie ze służbami specjalnymi SAPO, zwróciła uwagę, że „incydent stał się polem gry do prób wywierania wpływu”. Zapewniono, że „spekulacje nie mają wpływu na śledztwo, które opiera się na faktach”.

Źródło: PAP Fot.: Danish Defence

Zobacz podobne

Pomorskie/ Woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami

KM

Norwegia/ Nowy rząd zezwoli na dalsze poszukiwania złóż ropy i gazu

KM

Turcja/ Resort obrony: dwa kolejne statki z produktami rolnymi wypłynęły z ukraińskich portów

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie