Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

„Żywe laboratorium” morskiej energii wiatrowej

Największe na świecie „żywe laboratorium” morskiej energii wiatrowej powstanie u wybrzeży Wlk. Brytanii niedaleko miasta Grimsby. Będzie testować robotykę i autonomiczne rozwiązania wspierające niezbędne inspekcje, konserwację i naprawy w branży morskiej energii wiatrowej w warunkach, w których rzeczywiście są one używane.

Projekt grupy kierowanej przez brytyjskie centrum innowacji technologicznych i badań nad morską energią odnawialną ORE Catapult obejmuje opracowanie stanowiska testowego 5G w porcie Grimsby oraz pobliskich na farmach wiatrowych Lynn i Inner Dowsing.

Program o wartości 2,8 mln funtów ma przyspieszyć rozwój technologii cyfrowych nowej generacji, niezbędnych do ekspansji morskiej energii wiatrowej. Zaangażowane w niego jest konsorcjum firm: Microsoft, Vilicom, JET Connectivity, XceCo, Associated British Ports (ABP), Acceleran i Satellite Applications Catapult.

Sektor morskiej energii wiatrowej szybko się rozwija, zwiększając zapotrzebowanie na tzw. O&M, (Operation and maintenance – przyp. red.), czyli obsługę i konserwacje, które mogą być zarówno drogie, jak i niebezpieczne.

Według szacunków ekspertów O&M odpowiada średnio za 25 proc. całkowitych kosztów eksploatacji morskiej farmy wiatrowej, a wraz z rozwojem sektora istnieje silny nacisk na obniżenie tych kosztów poprzez zastosowanie robotyki i autonomicznych rozwiązań wspierających niezbędne kontrole, konserwację i naprawy.

Platforma testowa 5G pozwoli dostawcom technologii przetestować i zademonstrować swój sprzęt w rzeczywistych warunkach, z dostępem do niezawodnej i szybkiej komunikacji.

Ma na celu rozpoczęcie cyfrowej rewolucji w O&M morskiej energii wiatrowej w regionie i przyciągnięcie użytkowników z globalnego sektora morskiej energii wiatrowej.

 Aby stworzyć stanowisko testowe, zostaną zbudowane dwie strefy rozwoju i demonstracji technologii 5G w istniejącej sieci światłowodowej – jedna w porcie Grimsby, a druga na obu farmach wiatrowych.

Piętnaście nadajników radiowych 5G zostanie umieszczonych w pięciu lokalizacjach, w tym na turbinach wiatrowych i maszcie radiowym, a dwie boje 5G zasilane energią słoneczną zapewnią rozszerzoną sieć poza zasięgiem farm wiatrowych.

źródło mat. prasowy/ fot. Siemens wind energy

Zobacz podobne

Od stycznia 2023 r. Baltic Pipe będzie mógł tłoczyć 1,1 mln m sześc. gazu na godz.

BS

Nowe nabrzeże w Gazoporcie w Świnoujściu – jeszcze w tym roku

BS

Największy statek na Kanale Panamskim

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie