Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Środowisko

Blisko 34 mln zł na ochronę brzegów morskich wydano w 2022 r.

W 2022 roku na inwestycje z Programu ochrony brzegów morskich wydano prawie 34 mln zł – poinformował w środę wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Rozpatrzenie informacji z wykonania w 2022 r. programu wieloletniego pod nazwą Program ochrony brzegów morskich oraz harmonogram prac na 2023 r. były tematem posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

„W ustawie budżetowej na 2022 rok na realizację wieloletniego programu pod nazwą Program ochrony brzegów morskich zaplanowano 34 mln zł. Wykonano 99,9 proc. planu” – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Jak zaznaczył, program jest ważny, gdyż co roku, szczególnie w okresie jesienno-zimowym i wczesno-wiosennym, wystepuje problem ze sztormami. „Musimy się z tym zmierzyć, żeby brzegi i klify nie stanowiły zagrożenia dla turystów w sezonie letnim i przede wszystkim, żeby zdolności nawigacyjne były na odpowiednim poziomie”.

Przypomniał, że w 2022 roku Urząd Morski w Gdyni wykonał m.in. sztuczne zasilanie plaż w rejonie Ustki i Rowów. Z kolei Urząd Morski w Szczecinie wykonał m.in. sztuczne zasilenie brzegu w miejscowości Wicie czy prace związane z budową ostróg brzegowych w Niechorzu i Pogorzelicy.

„Od rozpoczęcia realizacji programu, czyli od 2003 roku, do grudnia 2022 roku zrealizowano zadania na łączną kwotę 637 mln zł, co daje wykonanie wydatków w programie na poziomie 70 proc.” – wskazał.

„Porty zarówno o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, jak i małe porty, takie jak Ustka Łeba, Kołobrzeg, Darłowo, Niechorze, o znaczeniu bardziej turystycznym, potrzebują ochrony i odbudowy plaż” – dodał wiceminister Grzegorz Witkowski.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Artur Łącki stwierdził, że miejscowości nadmorskie „powinny być chronione w całości, a nie w części”. „Teraz mamy takie sytuacje, że bije się ostrogi morskie w tych częściach, które wydają się być najbardziej zagrożone, później znowu kilka lat się czeka, znowu się patrzy gdzie jest coś zagrożone i coś się robi” – mówił.

Dodał, że „oczywiście musimy zwracać uwagę na ekologię, ale jeżeli nie będziemy chronili brzegu morskiego, tak jak przez wieki, czyli budowaniem ostróg, to zaraz go nie będziemy mieli”.

źródło PAP/ fot. Urząd Morski w Szczecinie

Zobacz podobne

Bezpieczniej na Bałtyku. Dwa nowe projekty europejskie IŁ

PL

Kolejny incydent na Morzu Południowochińskim. Chiny znowu miały przepędzić okręt US Navy

AZ

W Hamburgu śledczy przeszukali luksusowy jacht rosyjskiego oligarchy

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie