Polski Portal Morski
Aktualności

Orlen Oil chce wybudować w zakładzie w Trzebini instalację fotowoltaiczną o mocy do 50 kW

Orlen Oil z Grupy Orlen planuje budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy nie większej niż 50 kW do produkcji energii elektrycznej dla swego zakładu w Trzebini (Małopolskie). W ogłoszonym przez spółkę postępowaniu na realizację tej inwestycji oferty można składać do 26 kwietnia.

„Przedmiotem zamówienia jest kompleksowe zaprojektowanie, dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznej – mikroinstalacji do produkcji energii elektrycznej o mocy nie większej niż 50 kW dla Zakładu Produkcyjnego Orlen Oil w Trzebini” – podała spółka w ogłoszeniu.

Jak zaznaczono, „energia wyprodukowana przez mikroinstalację zostanie zużyta na potrzeby własne zakładu zamawiającego”. W ogłoszeniu podano, że oferty na realizację inwestycji należy składać do 26 kwietnia.

Orlen Oil zaznaczył w opublikowanej dokumentacji postępowania, że miejscem montażu instalacji fotowoltaicznej będzie dach budynku odbioru cystern – jak podano, to obiekt halowy, oparty na konstrukcji żelbetowego szkieletu, o dachu płaskim, wybudowany ok. 1970 r. Według spółki, „posadowienie na dachu instalacji fotowoltaicznej, wymaga wykonania konstrukcji wsporczej, która pośrednio będzie przenosić obciążenia wynikające z instalacji na elementy konstrukcyjne budynku – słupy żelbetowe”.

Jak zastrzegł Orlen Oil, moc jednostkowa paneli fotowoltaicznych dla inwestycji powinna wynosić w granicach 400 do 500 W, przy czym należy zastosować panele monokrystaliczne wykonane w technologii Half-Cut, a gwarancja produktowa musi obejmować minimum 12 lat, natomiast gwarancja na wydajność liniową minimum 20 lat. Spółka wskazała, że panele muszą też posiadać stosowne certyfikaty, zgodne z międzynarodowymi normami i standardami.

Orlen Oil z siedzibą w Krakowie to podmiot z Grupy Orlen specjalizujący się w produkcji i dystrybucji środków smarnych, jak np. oleje do silników samochodów ciężarowych i autobusów, oleje dla rolnictwa, leśnictwa i ogrodnictwa, a także oleje do maszyn budowlanych i ciężkiego sprzętu, oleje przemysłowe, np. hydrauliczne oraz oleje technologiczne – emulgujące i obróbcze.

W lutym PKN Orlen zaktualizował strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Aktualizacja zakłada m.in., że do końca dekady nakłady inwestycyjne w Grupie Orlen wyniosą ok. 320 mld zł, z czego ok. 120 mld zł zostanie przeznaczonych na „zielone inwestycje”, w tym np. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaikę, biopaliwa nowej generacji oraz tzw. zielony wodór.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Historyczna susza. Kolejki statków czekających na przepłynięcie przez Kanał Panamski rosną na potęgę.

PL

Okręt badawczy chińskiej marynarki wojennej wpłynął na wody terytorialne Japonii

BS

Orlen na 44. miejscu w rankingu „Fortune 500 Europe”

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie