Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

16. Dywizja Zmechanizowana ćwiczy w rejonie Mierzei Wiślanej

16. Dywizja Zmechanizowana prowadzi ćwiczenie taktyczne pod kryptonimem Zalew-23 w rejonie Mierzei Wiślanej. Dziś miejsce ćwiczeń odwiedzą prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W ćwiczeniu uczestniczy 2500 żołnierzy z jednostek Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Inspektoratu Wsparcia SZ, WOT oraz sił sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Ponadto, w ćwiczeniu zaangażowanych jest około 500 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego.

Głównym celem działań jest „demonstracja zdolności pododdziałów i oddziałów 16. Dywizji Zmechanizowanej do odpowiedzi na zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym z morza, z wykorzystaniem nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, w rejonie przygranicznym na Zalewie Wiślanym”.

Jak powiedziała PAP rzecznik prasowa 16. Dywizji Zmechanizowanej mjr Magdalena Kościńska, główne przedsięwzięcia w ramach ćwiczeń Zalew-23 były realizowane pod koniec marca.

Ze względu na przerwę związaną z okresem świątecznym w dniu dzisiejszym następuje kumulacja tego przedsięwzięcia – wyjaśniła.

Jak dodała, jednostki 16. Dywizji Zmechanizowanej od dłuższego czasu realizują ćwiczenia w terenie przygodnym.

Realizowaliśmy ćwiczenia w oparciu o województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie. Teraz postanowiliśmy, że zrealizujemy ćwiczenia w innym terenie niż do tej pory mieliśmy możliwość – mówiła.

Podkreśliła, że ćwiczenia Zalew-23 są możliwością przećwiczenia nowych elementów, których nie można realizować na co dzień.

Między innymi jest to desant techniki wojskowej z okrętu na plażę, podczas którego żołnierze mogą sprawdzić swoje umiejętności – wskazała.

Dziś we wtorek ćwiczenia pod kryptonimem Zalew-23 obserwować będą prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Źródło PAP/KPRP; Grzegorz Jakubowski

Zobacz podobne

To już 2. dostawa LNG w pździerniku i 43. w tym roku do Terminalu w Świnoujściu

BS

Postępy na budowie Centrum Offshore UMG

BS

Sejm/ Naimski: Baltic Pipe realizowany zgodnie z przyjętym harmonogramem

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie