Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

17. w tym roku dostawa LNG do Terminala w Świnoujściu

Do gazoportu w Świnoujściu w weekend dotarła 223. dostawa LNG od początku otwarcia Terminalna. Dostawę skroplonego gazu dostarczył gazowiec Tembek, który dostarczył z Kataru ok. 90 tys. ton LNG.

Dostawa została zrealizowana w ramach długoterminowego kontraktu z Qatargas . Zgodnie z umową Qatargas będzie dostarczać dla PGNiG gaz do 2034 roku. Pierwotnie miał dostarczać ok. 1 mln ton rocznie, od 2018 roku wolumen ten zwiększył się o 2 mln ton rocznie.

W 2023 roku Grupa ORLEN planuje utrzymać wysoką efektywność operacji LNG, dostosowując wolumen importu gazu drogą morską do zapotrzebowania odbiorców i sytuacji rynkowej. Podobnie jak w 2022 r. dominującym kierunkiem importu będzie USA,  co ma związek z realizacją dwóch umów długoterminowych z amerykańskimi firmami Chenierem i Venture Global, o łącznym docelowym wolumenie prawie 3 mln ton LNG rocznie.

W tym roku Terminal LNG ma w planie przyjąć rekordową ilość ponad 60. dostaw LNG. Jest to jak najbardziej możliwe dzięki rozbudowie gazoportu, która ma zakończyć sie w tym roku. Inwestycja spowoduje, że moce regazyfikacyjne terminalu wzrosną do 8,5 miliarda metrów sześciennych gazu.

Źródło PGNiG / fot. Gaz- System

Zobacz podobne

Marynarze, którzy odmówili obserwowania rosyjskiego okrętu oskarżeni o nieposłuszeństwo

KM

Wojsko: zniszczyliśmy trzy łodzie motorowe z rosyjskimi grupami zwiadowczymi

BS

„The World” – pływające miasto zawita do Szczecina

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie