Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Monety rzymskie sprzed 2000 lat znalezione na niezamieszkanej bałtyckiej wyspie

Naukowcy z Uniwersytetu Södertörn w Szwecji znaleźli przy pomocy wykrywaczy metali na plaży niezamieszkanej wyspy na Morzu Bałtyckim, dwa rzymskie denary. Srebrne monety odkryte na wyspie Gotska Sandön pochodzą z czasów cesarzy Trajana (98-117 n.e.) i Antoninusa Piusa (161 n.e.).

Naukowcy nie rozwiązali jeszcze zagadki skąd monety znalazły się na szwedzkiej wyspie, tak odległej od cesarstwa rzymskiego .

Uniwersytet Södertörn prowadzi od 2020 r. badania archeologiczne na Gotska Sandön.

Znaleziska srebrnych monet rzymskich nie są niczym niezwykłym dla innej wyspy na Bałtyku – Gotlandii. Jednak Gotska Sandön, położona około 38 km na północ od wyspy Farö, jest wyspą niezamieszkaną, a archeolodzy wciąż próbują określić jej historyczną rolę. Właśnie lokalizacja znaleziska sprawia, że jest ono wyjątkowo interesujące.

To ekscytujące znaleziska, które rodzą kilka pytań – podkreśla w oświadczeniu prasowym wydanym przez uczelnię profesor archeologii morskiej Johan Rönnby. Czy to przedmioty z jednego z licznych wraków z dna Bałtyku? Istnieje również wiele pozostałości palenisk wzdłuż wybrzeża Gotska Sandön, czy więc rzymskie monety mogą być w jakiś sposób związane z tymi miejscami? Czy są to pozostałości osadnictwa na wyspie, czy też mają powiązania z produkcja w starożytności oleju z fok na stosunkowo dużą skalę? Badania, które mogą dostarczyć odpowiedzi na część z tych pytań, planowane są jeszcze w bieżącym roku.

Każdy z rzymskich denarów ważył mniej niż cztery gramy i był wart około dziennej ówczesnej pensji robotnika. Ze względu na zawartość srebra monety te mogły być używane przez długi czas i mogły zostać przywiezione do Gotska Sandön przez nordyckich kupców, którzy schronili się przed sztormami na morzu lub ocalałych z rozbitych w pobliżu statków.

Możliwe też jest, że monety przywieźli na wyspę sami Rzymianie, choć takie tłumaczenie jest mało prawdopodobne, bowiem nie zachowały się żadne wzmianki o takiej wyprawie na Bałtyk. Wiadomo jedynie, że Rzymianie dopłynęli aż do Szkocji i wspominali o rejonie Bałtyku.

Gotska Sandön to mała wyspa położona u wybrzeży Gotlandii. Przyjęto, że w miejscu nazwanym Säludden od średniowiecza aż do XVII w. istniała wioska myśliwska i rybacka odwiedzana sezonowo przez mieszkańców Farö.

Znaleziono tam m.in. ceramikę, żelazne narzędzia i paleniska, ale również średniowieczne monety i rękawicę bojową. Z przeglądów archiwalnych związanych z pracami terenowymi wynika również, że na początku XX wieku znaleziono tu szereg przedmiotów o starszym pochodzeniu z epoki wikingów, w tym sprzączki kostiumów i części tarczy.  Pod koniec XIX wieku jeden z latarników miał jakoby znaleźć na wyspie rzymską monetę, jednak doniesienia te potraktowano wówczas ze sceptycyzmem.

Oznacza to, że historia wyspy jest złożona i różnorodna. Codzienne życie i trud nad morzem najwyraźniej łączyły się z bardziej dramatycznymi wydarzeniami.

Grzbiet piasku, który stanowi podstawę wyspy, wynurzył się z Morza Bałtyckiego około 6000 lat temu. Luźne znaleziska w piasku wokół wyspy, zbierane przez latarników i gości od XIX wieku, pokazują, że ludzie mniej lub bardziej stale korzystali z wyspy od czasu przybycia pierwszych ludzi pod koniec epoki kamiennej.

Prace nad Gotska Sandön są częścią programu badawczego na Uniwersytecie Södertörn, podczas którego badane są związki między funkcjonowaniem mieszkańców tych rejonów ze zmianami poziomu morza.

 fot. Johan Rönnby

 fot. Johan Rönnby

źrodło mat. prasowy/ fot.gł. Gunnar Britse

Zobacz podobne

Pierwsze wypłynięcie promu Stena Line z Nowego Publicznego Terminala w Porcie Gdynia

BS

Dania powiększy terytorium morskie o obszar wielkości Jutlandii

AB

Bitwa o ciężką wodę

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie