Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Ministerstwo infrastruktury: umowa zbożowa jest zagrożona z powodu działań Rosji

Inicjatywa zbożowa dotycząca eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne jest zagrożona z powodu działań Rosji, która znów wstrzymała rejestrację statków transportujących tę żywność – oświadczyło w poniedziałek ministerstwo infrastruktury w Kijowie.

„Dziś, 17 kwietnia, strona rosyjska po raz drugi zablokowała inspekcje statków na wodach terytorialnych Turcji” – podało ministerstwo w komunikacie na Facebooku. Jak dodało, we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym, prowadzącym w ramach umowy zbożowej kontrole w Bosforze, strona rosyjska „w trybie jednostronnym wstrzymała rejestrację statków” zgłaszanych przez porty ukraińskie do planowanych inspekcji.

„Rosjanie tworzą swój własny plan inspekcji wybierając statki z kolejki według własnego uznania. Jest to całkowicie sprzeczne z warunkami inicjatywy zbożowej” – dodał resort. Zaznaczył, że stanowisko takie jest nie do zaakceptowania dla strony ukraińskiej.

W szczególności, jak głosi komunikat, Rosja od 14 kwietnia odmówiła zarejestrowania trzech statków czekających z ładunkiem w ukraińskim porcie Piwdennyj. „Jest to kolejną próbą dyktowania całemu światu swojej polityki i stwarzania zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego” – podkreśliło ministerstwo.

Zarzuciło przedstawicielom Rosji w centrum koordynacyjnym, że „usiłują ingerować w działalność portów ukraińskich i eksporterów” poprzez „narzucanie własnych kryteriów wyznaczania konkretnych statków, które będą brać udział w inicjatywie” zbożowej.

„W rezultacie już po raz drugi w ciągu dziewięciu miesięcy działalności inicjatywy zbożowej nie ustalono planu inspekcji, co doprowadziło do zmniejszenia, o 15-18 mln ton, wielkości eksportu ukraińskiej produkcji rolnej na rynki światowe” – ostrzegło ministerstwo. (https://tinyurl.com/38v36bc7)

Umowa zbożowa została wynegocjowana z Rosją i Ukrainą przez ONZ i Turcję w lipcu 2022 r., i odnowiona na kolejne 120 dni w listopadzie 2022 r., a potem w marcu br. Jej celem jest złagodzenie kryzysu żywnościowego wywołanego inwazją rosyjską na Ukrainie i związanym z tym wzrostem cen żywności. Od czasu podpisania umowy wyeksportowano ponad 24 milionów ton zbóż z Ukrainy. 

źródło PAP/ fot. ZMPSiŚ

Zobacz podobne

MSW Francji poinformowało, że 27 osób zginęło w wyniku zatonięcia łodzi z migrantami

BS

Brazylijski piłkarz Neymar organizuje luksusowe rejsy statkiem

PL

Świnoujście. Terminal kontenerowy przyjazny środowisku!

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie