Projekt rozporządzenia ws. przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego dla części morza terytorialnego i morskich wód wewnętrznych w porcie morskim w Świnoujściu opublikowano we wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Taki plan obecnie nie obowiązuje.
„Głównym celem przyjęcia planu jest uregulowanie zagospodarowania i użytkowania obszarów morskich wód wewnętrznych i części morza terytorialnego w porcie morskim w Świnoujściu. Plan umożliwi koordynację funkcjonalną i terytorialną różnorodnych działań przestrzennych, w tym w szczególności realizację przedsięwzięć inwestycyjnych w sposób zrównoważony, tj. zapewniający efektywne wykorzystanie ich cech, zasobów i właściwości dla różnych celów społecznych i gospodarczych” – napisano w Ocenie Skutków Regulacji projektu rozporządzenia zamieszczonego we wtorek na stronach RCL.
Zaznaczono, że plan pozwoli „ograniczyć konflikty między użytkownikami oraz z otoczeniem, zapewni trwałość nieodnawialnych zasobów i procesów przyrodniczych w perspektywie obecnego i kolejnych pokoleń”. Założono także, że umożliwi on osiągnięcie celów wynikających z krajowych dokumentów strategicznych. Ma również stanowić podstawę wydawania decyzji odnoszących się do użytkowania i zagospodarowania obszarów morskich.
Według autorów projektu plan będzie narzędziem „równoważenia interesów wykorzystania przestrzeni morskiej, ponieważ diagnozuje przestrzenne uwarunkowania rozwoju, określa elementy składowe układu przestrzennego i ich wzajemne relacje oraz wskazuje ich pożądany kształt”.
„Plan przyznaje priorytety wybranym sposobom wykorzystania i zapewnia spójność całości proponowanych rozwiązań. Służy temu przyznawanie akwenom wydzielonym w planie funkcji podstawowej, określającej wiodące przeznaczenie akwenu, którego nie mogą zakłócać inne sposoby jego wykorzystania” – napisano w uzasadnieniu.
Dodano także, że plan wprowadza „nakazy, zakazy i ograniczenia” związane z korzystaniem z wód portu morskiego w Świnoujściu oraz m.in. rozstrzyga o kierunkach rozwoju transportu i infrastruktury technicznej i „określa obszary i warunki ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego, poszukiwania, rozpoznawania kopalin oraz wydobywania kopalin ze złóż”.
Oczekiwanymi efektami projektoanej regulacji są podniesienie skuteczności zarządzania i koordynacja działalności instytucji, a także poprawa warunków inwestycyjnych.
Zgodnie z projektem rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni po jego ogłoszeniu.
źródło PAP/ fot. OT Port Świnoujście