Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Zachodniopomorskie/ Druga edycja Akcji Czysta Odra – od 28 kwietnia

Około 20 tys. wolontariuszy w stu lokalnych sztabach na terenie Polski, Czech i Niemiec będzie sprzątać Odrę od jej źródła, aż po ujście. Druga edycja Akcji Czysta Odra rozpocznie się 28 kwietnia, w jej ramach m.in. sprzątanie na kajakach i deskach SUP.

„Czesi, Polacy i Niemcy wspólną międzynarodową rzekę zaczęli wspólnie chronić i taka właśnie idea nam towarzyszy. To hasło, które wspiera nasze działanie – Odra nas łączy” – przekazał podczas konferencji prasowej w Szczecinie ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski.

W ramach Akcji Czysta Odra odbywać się będzie m.in. sprzątnie połączone ze spływem kajakami oraz deskami SUP. W ramach akcji wolontariusze porządkować będą też teren nad brzegiem Odry.

Organizatorzy zachęcają też, aby samemu zebrać grupę wolontariuszy i przeprowadzić podobne wydarzenia. Lokalni organizatorzy mogą otrzymać zwrot kosztów akcji do kwoty 500 zł.

„Nie sprzątamy tylko Odry, ale też wszelkie jej dopływy. Będzie akcja zarówno na kajakach, jak i prowadzona z lądu. Mamy tez ciekawą akcję prowadzoną na deskach SUP. Miłośnicy pływania na deskach biorą chwytaki i będą wybierać to co pływa po Odrze, leży gdzieś w trzcinach” – przekazał Krzysztof Sowa ze Stowarzyszenia Wywrotka, które koordynuje akcję na odcinku Odry od Słubic do Bałtyku.

„Ciekawą akcją będzie też wyławianie złomu leżącego na dnie Odry za pomocą magnesu. Tego złomu leży tam bardzo dużo, są tam nawet miejskie hulajnogi, które zostały wrzucone, a stwarzają duże zagrożenie dla środowiska” – dodał Sowa.

Pełna lista wydarzeń organizowanych w ramach Akcji Czysta Odra na odcinku Słubice-Świnoujście, znajduje się na stronie internetowej stowarzyszeniewywrotka.pl

„Polacy każdego roku przynoszą ze sklepów 5 mln ton opakowań, 30 proc. jakoś jest zawracana, 70 proc. trafia do środowiska. Bardzo duża część z nich trafia do wody” – przekazał Dobrowolski.

Jak podkreślił „80 proc. zanieczyszczenia Bałtyku to są odpady, które trafiają z lądu do rzek. Rzekami pływają do Bałtyku i zostają tam na zawsze”.

Druga edycja Akcji Czysta Odra potrwa od 28 kwietnia do 7 maja.

Źródło: PAP Fot.: Budimex/zdjęcie ilustracyjne

Zobacz podobne

Straż Graniczna z nowym, nowoczesnym patrolowcem. Otrzymał imię wybitnego generała

KM

Zabytkowa latarnia morska w Kołobrzegu przejdzie renowację za ponad 5,7 mln zł

KM

Poczta Polska wyemitowała znaczek „Przekop Mierzei Wiślanej”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie