Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Hiszpania porozumiała się z USA ws. przyjęcia w bazie Rota dwóch okrętów wojennych

Władze Hiszpanii osiągnęły porozumienie z USA w sprawie wzmocnienia amerykańskiej obecności w położonej koło Kadyksu bazie wojskowej Rota. W maju oba kraje podpiszą umowę ws. stacjonowania tam dwóch amerykańskich niszczycieli.

Cytowane przez media źródła w resorcie obrony Hiszpanii podały, że porozumienie służy wzmocnieniu europejskiej tarczy antyrakietowej NATO.

Na mocy wcześniejszych umów pomiędzy Madrytem a Waszyngtonem z lat 2014-2015 w bazie Rota umieszczone zostały cztery amerykańskie okręty-niszczyciele.

– Nowe porozumienie zostanie parafowane przed zaplanowanym na 12 maja w Waszyngtonie spotkaniem premiera Hiszpanii Pedro Sancheza z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem – podała w czwartek madrycka agencja Europa Press.

Informacja ta zbiegła się z potwierdzeniem przez hiszpański resort obrony, że gabinet Sancheza zamierza niebawem zwiększyć pomoc zbrojną dla ukraińskiej armii.

– Hiszpania zobowiązała się wobec Ukrainy do kolejnych transportów uzbrojenia (…) w zakresie zwiększenia jej potencjału obrony przeciwrakietowej, a także działań morskich – podało w czwartek źródło w hiszpańskim ministerstwie obrony.Źródło/PAP/fot.PolskieRadio.pl

Zobacz podobne

IMGW ostrzega przed wzrostem stanu wód w rzekach

MZ

Kontenerowy kolos w Porcie Gdynia

KM

Fiordy emitują tyle metanu, co wszystkie głębiny oceanów

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie