Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Hiszpania porozumiała się z USA ws. przyjęcia w bazie Rota dwóch okrętów wojennych

Władze Hiszpanii osiągnęły porozumienie z USA w sprawie wzmocnienia amerykańskiej obecności w położonej koło Kadyksu bazie wojskowej Rota. W maju oba kraje podpiszą umowę ws. stacjonowania tam dwóch amerykańskich niszczycieli.

Cytowane przez media źródła w resorcie obrony Hiszpanii podały, że porozumienie służy wzmocnieniu europejskiej tarczy antyrakietowej NATO.

Na mocy wcześniejszych umów pomiędzy Madrytem a Waszyngtonem z lat 2014-2015 w bazie Rota umieszczone zostały cztery amerykańskie okręty-niszczyciele.

– Nowe porozumienie zostanie parafowane przed zaplanowanym na 12 maja w Waszyngtonie spotkaniem premiera Hiszpanii Pedro Sancheza z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem – podała w czwartek madrycka agencja Europa Press.

Informacja ta zbiegła się z potwierdzeniem przez hiszpański resort obrony, że gabinet Sancheza zamierza niebawem zwiększyć pomoc zbrojną dla ukraińskiej armii.

– Hiszpania zobowiązała się wobec Ukrainy do kolejnych transportów uzbrojenia (…) w zakresie zwiększenia jej potencjału obrony przeciwrakietowej, a także działań morskich – podało w czwartek źródło w hiszpańskim ministerstwie obrony.Źródło/PAP/fot.PolskieRadio.pl

Zobacz podobne

Okręty NATO przypłynęły do Świnoujścia

KM

Wodowanie w małym porcie o wielkiej stoczni

BS

Nowe inwestycje Orlenu. Koncern przejmie blisko 200 stacji na Węgrzech i Słowacji

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie