Polski Portal Morski
Aktualności Klaster Morski Ważne

Kolejna dostawa propanu do Terminala Morskiego w Policach

 Druga dostawa propanu do Morskiego Portu Police – niezbędna do uruchomienia produkcji w nowym kompleksie „Polimery Police”.

Do polickiego gazoportu dotarła kolejna dostawa „Guadalupe Explorer”. Ta nowoczesna, wybudowana w ubiegłym roku  w stoczni w Korei Płd. jednostka ma niemal 190 m długości, 30 m szerokości oraz nośność 29 tys. ton. Jest więc jedną z największych, które mogą pływać po Odrze, dzięki pogłębieniu toru wodnego Szczecin-Świnoujście do głębokości 12,5 m.

Projekt Polimery Police, realizowany bezpośrednio przez Grupę Azoty Polyolefins S.A., to budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, obejmującego m.in. instalację do produkcji propylenu i polipropylenu oraz prezentowany na zdjęciu ww. gazoport z trzema zbiornikami kriogenicznymi o pojemności niemal 100 tys. m3.

Propan i etylen będą przechowywane w kriogenicznych zbiornikach w stanie płynnym, przy ciśnieniu zbliżonym do atmosferycznego i w temperaturze wrzenia – 42 st. C (propan) i -104 st. C (etylen). Zbiorniki są wykonane w konstrukcji dwupłaszczowej, co oznacza, że w widocznym zbiorniku zewnętrznym znajduje się drugi zbiornik – wewnętrzny, w którym znajdować się będzie ciecz. Przestrzeń międzypłaszczowa wypełniona jest materiałem izolującym – perlitem. Płyty denne zbiorników będą podgrzewane, dzięki czemu grunt pod zbiornikami nie będzie narażany na zamarzanie od niskich temperatur cieczy i wypaczanie.

źródło/ fot. Grupa Azoty; FB Andrzej Łuc

Zobacz podobne

Port Gdańsk. Sezon wycieczkowców w pełni

AB

Konwent Morski

BS

Podpisano kontrakt na sprzedaż Grecji trzech francuskich fregat

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie