Polski Portal Morski
Aktualności Klaster Morski Ważne

Kolejna dostawa propanu do Terminala Morskiego w Policach

 Druga dostawa propanu do Morskiego Portu Police – niezbędna do uruchomienia produkcji w nowym kompleksie „Polimery Police”.

Do polickiego gazoportu dotarła kolejna dostawa „Guadalupe Explorer”. Ta nowoczesna, wybudowana w ubiegłym roku  w stoczni w Korei Płd. jednostka ma niemal 190 m długości, 30 m szerokości oraz nośność 29 tys. ton. Jest więc jedną z największych, które mogą pływać po Odrze, dzięki pogłębieniu toru wodnego Szczecin-Świnoujście do głębokości 12,5 m.

Projekt Polimery Police, realizowany bezpośrednio przez Grupę Azoty Polyolefins S.A., to budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, obejmującego m.in. instalację do produkcji propylenu i polipropylenu oraz prezentowany na zdjęciu ww. gazoport z trzema zbiornikami kriogenicznymi o pojemności niemal 100 tys. m3.

Propan i etylen będą przechowywane w kriogenicznych zbiornikach w stanie płynnym, przy ciśnieniu zbliżonym do atmosferycznego i w temperaturze wrzenia – 42 st. C (propan) i -104 st. C (etylen). Zbiorniki są wykonane w konstrukcji dwupłaszczowej, co oznacza, że w widocznym zbiorniku zewnętrznym znajduje się drugi zbiornik – wewnętrzny, w którym znajdować się będzie ciecz. Przestrzeń międzypłaszczowa wypełniona jest materiałem izolującym – perlitem. Płyty denne zbiorników będą podgrzewane, dzięki czemu grunt pod zbiornikami nie będzie narażany na zamarzanie od niskich temperatur cieczy i wypaczanie.

źródło/ fot. Grupa Azoty; FB Andrzej Łuc

Zobacz podobne

44 lata temu uroczyście podniesiono banderę na promie „Pomerania”

BS

PERN planuje ekologiczne inwestycje; nakłady to ponad 23 mln zł w najbliższym czasie

JJ

USA/ Axios: Niemcy starają się odwieść Kongres od nowych sankcji na Nord Stream 2

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie