Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Offshore

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa o polskiej energetyce wiatrowej na WindEurope w Danii

Otwarcie polskiego stoiska wystawowego podczas konferencji WindEurope, dyskusja na temat potencjału współpracy w łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej, a także spotkanie z ministrem klimatu, energii i gospodarki komunalnej Danii – to główne punkty wizyty minister Anny Moskwy w Kopenhadze, która odbyła się 26 kwietnia 2023 r.

Minister klimatu i środowiska – wraz z ambasadorem RP w Danii, Antonim Fałkowskim – wzięła udział w oficjalnym otwarciu polskiej wystawy, zorganizowanej w ramach konferencji WindEurope. Jest to pierwsze polskie stoisko na konferencji WindEurope, które prezentuje potencjał polskich firm, zaangażowanych m.in. w rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym morskich farm wiatrowych. Wystawa jest efektem współpracy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Polskiego Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Podczas cyklu WindEurope szefowa resortu klimatu i środowiska otworzyła także międzynarodowe seminarium pod hasłem „Potential for cooperation in the offshore wind supply chain” z udziałem przedstawicieli biznesu oraz administracji z Polski, Danii i Norwegii.

Polska wraz z takimi partnerami, jak Dania i Norwegia podejmuje inicjatywy mające na celu rozwój offshore w naszym regionie, przyspieszając jednocześnie transformację energetyczną. Morze Bałtyckie stwarza znakomite warunki do takiego rozwoju offshore i Polska wraz z naszymi duńskimi i norweskimi partnerami systematycznie stara się zwiększać inwestycje w tym zakresie

– powiedziała minister Anna Moskwa.

Tego samego dnia szefowa resortu klimatu i środowiska spotkała się również ze swoim duńskim odpowiednikiem z Ministerstwa Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej, Lars’em Aagaard. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim obecnej i przyszłej współpracy pomiędzy krajami, a szczególną uwagę poświęcono współpracy w obszarze ciepłownictwa, biogazu i offshore.

Dania jest dla Polski kluczowym partnerem we współpracy energetycznej, zarówno w wymiarze bilateralnym, jak i regionalnym. Co odzwierciedlają nie tylko liczne inwestycje, ale współpraca w obszarze ciepłownictwa, biomasy i offshore. Dodatkowo widzimy także potencjał do dalszej współpracy dwustronnej w zakresie magazynowania energii czy wykorzystania wodoru

– wskazała minister.

Szefowa resortu przypomniała, że jednym z najnowszych przykładów owocnej współpracy państw regionu Morza Bałtyckiego jest Deklaracja Ministrów Energii z Marienborga, na podstawie, której Polska i Dania wraz z innymi państwami nadbałtyckimi zadeklarowały sprawną rozbudowę mocy morskich elektrowni wiatrowych. Ambicją jest posiadanie 19,6 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku. Minister Anna Moskwa podkreśliła także, że Dania jest stabilnym i wiarygodnym partnerem w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale i całego regionu Europy Środkowej.

Źródło/fot.: J.Pollex/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Zobacz podobne

PERN wyda w tym roku prawie 90 mln na remonty infrastruktury krytycznej

PL

Cel bez zmian – ochrona środowiska morskiego!

PL

ORP Kormoran na ćwiczeniach Northern Coasts 2021

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie