Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Projekt: port morski w Policach z planem zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji w środę opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów ws. przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych portu morskiego w Policach Aktualnie taki plan nie obowiązuje.

Jak przekazano w projekcie rozporządzenia, głównym celem przyjęcia planu jest uregulowanie zagospodarowania i użytkowania obszarów morskich wód wewnętrznych i części morza terytorialnego w porcie morskim w Policach.

Proponowany w projekcie plan zagospodarowania ma umożliwić koordynację działań przestrzennych, m.in. realizację inwestycji „w sposób zrównoważony, tj. zapewniający efektywne wykorzystanie ich cech, zasobów i właściwości dla różnych celów społecznych i gospodarczych” – podano w uzasadnieniu.

Plan ma też ograniczyć konflikty między użytkownikami oraz z otoczeniem i zapewnić „trwałość nieodnawialnych zasobów i procesów przyrodniczych w perspektywie obecnego i kolejnych pokoleń”. Założono również, że umożliwi osiągnięcie celów wynikających z krajowych dokumentów strategicznych.

Projektowany plan zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych portu morskiego w Policach ma stanowić podstawę wydawania decyzji dotyczących użytkowania i zagospodarowania tego portu, a także być „narzędziem równoważenia interesów wykorzystania przestrzeni morskiej”.

„Plan przyznaje priorytety wybranym sposobom wykorzystania i zapewnia spójność całości proponowanych rozwiązań. Służy temu przyznawanie akwenom wydzielonym w planie funkcji podstawowej, określającej wiodące przeznaczenie akwenu, którego nie mogą zakłócać inne sposoby jego wykorzystania” – zaznaczono.

Wraz z planem zagospodarowania wprowadzone mają zostać nakazy, zakazy i ograniczenia dotyczące korzystania z wód portu morskiego w Policach. Rozstrzygnie on także o rozmieszczeniu inwestycji celu publicznego i o kierunkach rozwoju transportu i infrastruktury technicznej oraz określa obszary i warunki ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego, poszukiwania, rozpoznawania kopalin oraz wydobywania kopalin ze złóż.

Jak podano, „plan wskazuje także akweny, na których warto lokować takie sposoby zagospodarowania obszarów, których jednoczesne występowanie przynosi korzyści ekonomiczne, społeczne i ekologiczne”.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to drugi kwartał 2023 r.

źródło PAP

Zobacz podobne

PKN Orlen złożył trzy wnioski o lokalizacje dla morskich farm wiatrowych

KM

Ukraina: Rozpoczął się eksport zboża przez porty rzeczne na Dunaju

KM

Sasin: budowa Nord Stream 2 to pogłębienie uzależnienia od rosyjskiego gazu

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie