Polski Portal Morski
Aktualności Historia Turystyka

Półmetek remontu gdańskiego Żurawia

Przypomnijmy że, Żuraw Gdański jest największym i najstarszym z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy. Wykonane prace przyczynią się do zachowania tego unikatowego obiektu dla przyszłych pokoleń.

Remont słynnego gdańskiego Żurawia przebiega zgodnie z planem. Wydarzeniem symbolizującym półmetek prac było umieszczenie na jego szczycie charakterystycznego wiatrowskazu.

W czwartkowej uroczystości umieszczenia odrestaurowanego wiatrowskazu na szczycie Żurawia wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

„To ważny moment na budowie, która jest w zasadzie remontem generalnym słynnego gdańskiego Żurawia – najstarszego żurawia tego typu w Europie” – podkreślił szef MKiDN.

Piotr Gliński zaznaczył, że Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest „dobrym przykładem, ale też symbolem tego, co się dzieje w polskim muzealnictwie”.

„Oprócz tej inwestycji prowadzona jest bardzo duża inwestycja w Łebie. Oddział w Łebie jest poświęcony przede wszystkim archeologii podwodnej i rybactwu. Mamy także kolejne plany. Mam nadzieję, że kolejny oddział powstanie we Władysławowie i będzie poświęcony polskiemu żeglarstwu” – wskazał.

„Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i rozwój tego muzeum jest przykładem tego, jak rozwijają się inne muzea w Polsce. Ponad trzysta dużych projektów inwestycyjnych jest realizowanych albo już zostały zrealizowane. Największą – ponadmiliardową inwestycją – jest Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. Budynek będzie oddany do użytku pod koniec września z wystawą czasową” – powiedział szef MKiDN.

„Właśnie mija półmetek tego ogromnego projektu infrastrukturalnego. Za równy rok o tej porze mamy nadzieję zaprosić Państwa do wnętrza, gdyż równocześnie z kończeniem i wykańczaniem wnętrz zaczynamy prace nad wystawą stałą, w związku z tym około roku czasu mamy nadzieję, że zajmie nam dokończenie tego projektu i w przyszłym roku o tej porze mamy nadzieję się spotkać i pokazać jak wygląda gotowe wnętrze, jak wygląda życie portowego miasta” – powiedział dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Robert Domżał.

Remont Żurawia Gdańskiego rozpoczął się marcu ub.r. Koszt inwestycji to 18 milionów złotych. Realizacja projektu jest dofinansowana ze źródeł zewnętrznych: niespełna 13 milionów złotych przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG, a ponad 2 miliony złotych pochodzi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast wkład własny NMM (ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) to ponad 2,5 miliona złotych.

Termin zakończenia całego projektu przewidziano na wiosnę 2024 roku.

źródło PAP/ fot. Alberto Manuel Urosa Toledano / Getty Images

Zobacz podobne

Niemcy przeciwko polskim inwestycjom. Troska o środowisko czy o własne interesy?

BS

Wsparcie dywersyfikacji i rozbudowy sieci gazowej to cele porozumienia PSG i NFOŚiGW

BS

Ponad 130 ostróg umocniło brzeg Półwyspu Helskiego

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie