Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Rusza budowa okrętu rozpoznania elektronicznego Delfin

W stoczni Remontowa Shipbuilding rozpoczęto budowę pierwszego z serii dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego typu Sigint (signal intelligence). Okręty powstaną dla polskiej Marynarki Wojennej.

W listopadzie ub. roku Agencja Uzbrojenia MON podpisała umowę ze szwedzką spółką Saab na zaprojektowanie, wyprodukowanie i wsparcie dwóch okrętów rozpoznania radiolokacyjnego typu Sigint (Signal Intelligence) w ramach projektu Delfin dla Marynarki Wojennej RP.

Całkowita wartość kontraktu wynosi ok. 620 mln euro, a dostawy jednostek zaplanowano na rok 2027 – poinformowała spółka Saab.

Saab Kockums AB pełni rolę głównego wykonawcy, odpowiedzialnego za projekt i produkcję obu okrętów, w tym integrację zaawansowanych systemów na potrzeby misji wywiadowczych.

Podwykonawcą została Remontowa Shipbuilding, która jest odpowiedzialna za budowę gotowych do operowania okrętów oraz wykonanie wszelkich koniecznych testów, w tym przeprowadzenie pełnego zakresu prób dokowych HAT oraz morskich SAT.

Okręty rozpoznania radioelektronicznego pod kryptonimem „Delfin” przeznaczone są do pozyskiwania danych wywiadowczych w pełnym zakresie zadań Marynarki Wojennej. Zastąpią one eksploatowane obecnie przez Marynarkę Wojenną jednostki rozpoznania radioelektronicznego projektu 863: ORP Nawigator i ORP Hydrograf zbudowane odpowiednio w latach 1975 i 1976 w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, czyli w obecnej Remontowa Shipbuilding.

Jesteśmy z tego dumni, Polska Saab zdecydował się na współpracę w zakresie systemów statków wywiadowczych Marynarki Wojennej. Wniesiemy wkład w postaci naszych możliwości, budując zaawansowane platformy z wiodącymi na świecie czujnikami, w pełni integrując kompletne systemy misji, w których mamy wieloletnie doświadczenie – powiedział Micael Johansson, prezes i dyrektor generalny Saab.

Źródło/fot.: https://biznes.trojmiasto.pl/Zobacz-jak-wyglada-ciecie-blach-Ruszyla-budowa-okretu-Delfin-n177674.html

Zobacz podobne

Gaz-System bada możliwości dla drugiej jednostki pływającej do regazyfikacji LNG

AB

Sejmowa komisja przyjęła poprawki Senatu do noweli ustawy o żegludze śródlądowej

AB

Prezydent obserwował ćwiczenia komandosów z Formozy

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie