Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Wybrano inżyniera kontraktu dla lądowej części MFW Baltica

PGE i Orsted wybrały inżyniera kontraktu dla lądowej części Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Będzie to konsorcjum firm Biuro Studiów, Projektów i Realizacji „Energoprojekt-Katowice” SA oraz „Energopomiar” Sp. z o.o. – poinformowała w piątek spółka PGE Baltica.

Jak przekazał w komunikacie prasowym rzecznik prasowy PGE Baltica Marcin Poznań, konsorcjum Biura Studiów, Projektów i Realizacji „Energoprojekt-Katowice” SA oraz „Energopomiar” będzie sprawowało nadzór inwestorski nad pracami realizowanymi przez generalnego wykonawcę części liniowej i stacyjnej przyłącza lądowego.

„Do zadań Inżyniera Kontraktu należy m.in. stała kontrola nad jakością oraz postępem prac realizowanych przez generalnego wykonawcę. Zakres podpisanej umowy obejmuje także udział w inspekcjach i odbiorach fabrycznych oraz organizację okresowych kontroli BHP” – wyjaśnił.

W komunikacie podano, że lądowa infrastruktura przyłączeniowa dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica powstanie w okolicach miejscowości Osieki Lęborskie, w gminie Choczewo, w powiecie wejherowskim.

„Zgodnie z harmonogramem uruchomienie obu etapów projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW i Baltica 3 o mocy ok. 1 GW nastąpi jeszcze w tej dekadzie. Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne, decyzje środowiskowe, umowy z Operatorem Sieci Przesyłowej na przyłączenie do sieci, pozwolenia na ułożenie i utrzymanie kabli, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego i decyzje o indywidualnym poziomie wsparcia wydane przez Komisję Europejską i Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki” – informuje Marcin Poznań.

„Dla PGE Polskiej Grupy Energetycznej bardzo ważne jest, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał krajowych dostawców i wykonawców usług w łańcuchu dostaw dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Z satysfakcją powierzamy funkcję Inżyniera Kontraktu konsorcjum składającemu się z polskich przedsiębiorstw, potwierdzając tym samym, że krajowe firmy mają odpowiedni potencjał, by przystępować do przetargów w ramach tak dużych inwestycji związanych z morską energetyką wiatrową” – powiedział cytowany w komunikacie prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.

„Podpisanie umowy z konsorcjum firm Biuro Studiów, Projektów i Realizacji +Energoprojekt-Katowice+ SA oraz +Energopomiar+ Sp. z o.o. przybliża nas do dostarczenia 2,5 GW zielonej energii dla polskich gospodarstw domowych do 2030 roku. Ta współpraca wpisuje się również w zobowiązania przyjęte przez nas w ramach porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, którego nadrzędnym celem się maksymalizacja +local content+” – dodała, cytowana w komunikacie, dyrektorka zarządzająca Orsted Offshore Polska Agata Staniewska-Bolesta.

PGE jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w spółce niecałe 61 proc. akcji. Zgodnie ze strategią Grupa PGE do 2040 r. ma mieć co najmniej 6,5 GW mocy w morskich farmach wiatrowych.

Orsted to koncern wywodzący się z Danii, ma 30-letnie doświadczenie w realizacji i rozwijaniu morskich farm wiatrowych, obecnie ma ponad 12 GW mocy zainstalowanej w tej technologii na całym świecie. Oprócz morskich farm wiatrowych firma rozwija, buduje i obsługuje lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii i bioelektrownie oraz dostarcza produkty energetyczne klientom. 

Źródło/PAP/fot.PAP

Zobacz podobne

Mural I Love Poland na ścianie budynku w Gdyni

AB

Szef Pentagonu: wielonarodowe siły będą chronić statki handlowe na Morzu Czerwonym

AB

Equinor wybrał biuro architektoniczne dla bazy serwisowej w Łebie

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie