Polski Portal Morski
Akcje Polski Morskiej Aktualności Ważne

Rekord pobity! Ponad 2,5 kilometrowa flaga spowiła plażę w Międzyzdrojach

Liczącą 2755,8 m długości flagę narodową rozwinięto we wtorek na plaży w Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie). To nowy rekord Polski.

„Skala flagi, którą widzieliśmy na plaży przerosła nawet oczekiwania Biura Rekordów” – powiedziała we wtorek przedstawicielka tej firmy Elżbieta Olszewska, ogłaszając nowych rekordzistów: wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego, burmistrza Międzyzdrojów Mateusza Bobka i Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach.

„W zeszłym roku spróbowaliśmy rozłożyć flagę na całej Alei Gwiazd. Pomysł się bardzo spodobał, znalazło się wielu turystów, którzy pomogli nam tę flagę rozłożyć, dlatego pomyśleliśmy – czemu nie jakiś rekord? Może nie rekord Guinnessa, ale rekord Polski. Postanowiliśmy zrobić go w miejscu, z którego Międzyzdroje najbardziej słyną, czyli na plaży” – powiedział dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach Artur Duszyński.

Dodał, że do ostatniej chwili nie wiadomo było, czy przedsięwzięcie się uda, między innymi ze względu na pogodę i wiatr.

„Miałem już nawet sen, w którym wszyscy odeszli, a ja sam trzymałem tę flagę. Tak, że bardzo się cieszę, że dziś to już minęło” – śmiał się Duszyński.

Dwie części flagi zostały rozwinięte przy zejściach na plażę – jedną z grup niosących flagę prowadził wojewoda zachodniopomorski, drugą burmistrz Międzyzdrojów.

„Piękny dzień dziś, piękne święto, trudno żeby mnie tu nie było. Powinniśmy wszyscy manifestować, pokazywać swoje barwy i cieszyć się z niepodległości” – mówił jeden ze strażaków, którzy nieśli flagę. W ustanawianie rekordu zaangażowali się nie tylko mieszkańcy Międzyzdrojów i regionu, ale też turyści z całej Polski. „Mamy czas, spędzamy go rodzinnie i oczywiście jesteśmy patriotami, chcemy pobić rekord Polski razem ze wszystkimi uczestnikami” – podkreśliła mieszkanka Częstochowy.

Podczas przemarszu przez plażę materiał rozdarł się w kilku miejscach, naprawiały go Beata Hołyńska i Bogumiła Popko, które wcześniej szyły flagę.

„To było bardzo dużo bardzo ciężkiej fizycznej pracy. Dostałyśmy 18 beli materiału, każda to 10-15 kg. Jest ból, ale jest też ogromna satysfakcja. Po raz pierwszy bierzemy udział w takim przedsięwzięciu, to dla nas ważne” – mówiły.

Obie panie odpowiadały też za zszycie dwóch części flagi, gdy idące z dwóch stron plaży grupy połączyły się przy bazie ratowników WOPR.

Dotychczasowy rekord Polski w kategorii najdłuższej flagi wynosił 2270 m i został ustanowiony podczas Marszu Niepodległości w Warszawie 11 listopada 2019 r.

Z kolei w Świnoujściu po raz dziesiąty flaga załopotała na latarni morskiej. Jej powierzchnia to w tym roku blisko 670 metrów kw.

Źródło: PAP Fot.: Polska Morska

Zobacz podobne

Śladami Tadeusza Wendy – spacer historyczny z Dawidem Gajosem

AB

Czy do polskich portów trafi więcej wycieczkowców ?

BS

Marek Gróbarczyk: tunel w Świnoujściu zapewni stałe połączenie z resztą kraju

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie