Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Marynarka wojenna USA: Iran nielegalnie przejął drugi tankowiec w ciągu tygodnia

Iran przejął w Cieśninie Ormuz pływający pod banderą Panamy tankowiec Niovi, co jest drugim takim incydentem w regionie w ciągu tygodnia – poinformowała stacjonująca na Bliskim Wschodzie V Flota USA.

Nagranie wideo udostępnione w środę przez V Flotę zdaje się pokazywać kilkanaście jednostek sił morskich irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), które zbliżają się do tankowca Niovi. W oświadczeniu wydanym przez marynarkę wojenną USA stwierdzono, że Niovi został zmuszony do zmiany kursu i powrotu na irańskie wody terytorialne w wyniku „nielegalnego przejęcia”.

„Tankowiec opuścił Dubaj i płynął z towarem z Zatoki Perskiej w kierunku portu Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, kiedy tuzin jednostek szybkiego ataku IRGC otoczyło statek po środku cieśniny. Następnie siły IRGC zmusiły tankowiec do zmiany kursu i skierowania się w stronę irańskich wód terytorialnych u wybrzeży Bandar Abbas w Iranie” – opisała zdarzenie V Flota.

Państwowa irańska agencja IRNA potwierdziła, że statek został przejęty przez IRGC, ale nie podano więcej szczegółów.

27 kwietnia siły morskie IRGC przejęły w Zatoce Omańskiej tankowiec Advantage Sweet pływający pod banderą Wysp Marshalla, który zmierzał z Kuwejtu do Houston w amerykańskim stanie Teksas. Władze Iranu poinformowały, że Advantage Sweet zderzył się z irańskim statkiem, po czym uciekł z miejsca zdarzenia.

W środę wieczorem Stany Zjednoczone wezwały Iran do uwolnienia statków.

„Nękanie statków przez Iran i ingerencja w przepisy dotyczące żeglugi na wodach regionalnych i międzynarodowych są sprzeczne z prawem międzynarodowym i zakłócają stabilność i bezpieczeństwo w regionie” – powiedział Vedant Patel, zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA.

Associated Press przypomina, że są to kolejne ataki sił Iran na tankowce przepływające przez wody międzynarodowe szlakiem prowadzącym przez Cieśninę Ormuz, przez którą transportowana jest jedna piąta światowego eksportu ropy. Irańskie siły przeprowadziły m.in. serię zamachów na statki w 2019 roku, niszcząc je przy pomocy min morskich.

źródło PAP/ fot. https://oen.pl/

Zobacz podobne

Polska nie zgodzi się na wyłączenie ropy z unijnego pakietu sankcyjnego wobec Rosji

KM

WOPR z nowym sprzętem. Będzie bezpieczniej na kąpieliskach

KM

Ponad 7,6  mln ton węgla przeładowano w Porcie Gdańsk od początku roku

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie